Basofiler

Basofiler - fungerer som de mindste celler, der tilhører kategorien leukocytter. Imidlertid indeholder de store granulater, der indeholder stoffer som histamin og heparin - de frigives i løbet af allergiske reaktioner. En stigning og fald i sådanne stoffer udvikler sig ekstremt sjældent, da der er meget få af dem i blodet..

I det overvældende flertal af tilfælde letter en afvigelse fra normen gennem forløbet af patologiske processer. Imidlertid vil provokatører af lave og høje basofiler være forskellige.

Basofiler i blodet bestemmes under en generel klinisk undersøgelse af en human biologisk væske. Ikke desto mindre vil dette ikke hjælpe med at fastslå den vigtigste faktor, der fremkaldte afvigelsen fra normen: dette kræver en omfattende undersøgelse af kroppen..

Normaliseringen af ​​sådanne stoffer hos børn og voksne sker samtidig med eliminering af den provokerende sygdom, som kan udføres ved konservative eller kirurgiske teknikker..

Generelle egenskaber ved basofiler

Basophiler dannes ligesom resten af ​​blodet i knoglemarven.

Modningsskemaet for sådanne stoffer inkluderer flere trin:

  • trin 1 - stamcelleblodpartikel;
  • fase 2 - myelopoiesis forløbercelle - er almindelig for erythrocytter, leukocytter (alle undtagen lymfocytter) og røde blodlegemer;
  • trin 3 - myeloblast eller den såkaldte stamfader til alle leukocytter undtagen lymfocytter;
  • trin 4 - basofil promyelocyt;
  • trin 5 - basofil myelocyt;
  • trin 6 - basofil metamyelocyt;
  • trin 7 - stab basophil;
  • trin 8 - segmenteret.

Den dannede komponent cirkulerer gennem blodbanen fra flere timer til flere dage.

Deres hovedopgave er at finde et patologisk middel, undertrykke det og forhindre dets spredning i kroppen..

Derudover har basofiler følgende funktioner:

  • overfølsomhed over for immunglobuliner i kategori E - de deltager i udviklingen af ​​en allergisk reaktion af både forsinket og øjeblikkelig type;
  • aktivering af frigivelsen af ​​serotonin, heparin og histamin i foci af den inflammatoriske proces;
  • regulering af vaskulær permeabilitet;
  • normalisering af blodkoagulationsprocessen - i granulaterne i hver basophil er der en blodpladeadhæsionsfaktor.

Strukturelle funktioner inkluderer:

  • volumener - varierer fra 8 til 10 mikron;
  • stor kerne, der består af eller 2 lapper - S- og C-former;
  • lyseblå cytoplasma;
  • et lille antal organeller
  • store granuler - 0,5-1 mikron med en blå, lyseblå og lilla farvetone (de overlapper kernen og opløses let i vand og indeholder serotonin, histamin og heparin).

Indikatorer for normen og afvigelser fra den

Den kvantitative indikator for celler er indikeret og målt af klinikere som en procentdel af den samlede koncentration af leukocytter. Mindre ofte er absolutte værdier angivet i medicinske former til en generel klinisk blodprøve..

Basofiler er normen i form af OBK angivet ved flere punkter:

  • VA% er den relative værdi af en sådan blodkomponent, som kan variere fra 0,5 til 1%;
  • VA er det absolutte indhold af basofiler: i sådanne tilfælde udtrykkes mængden i værdier på 0,01-0,065x10 9 g / l.

Det er bemærkelsesværdigt, at hastigheden af ​​basofiler i blodet kun kan variere lidt efter alder, og køn i dette tilfælde ikke spiller rollen som en afgørende faktor..

Normale indikatorer vises i følgende tabel:

Tilladte værdier (x10 9 g / l)

Procentmæssigt vil basofilsatsen hos børn og voksne være lidt anderledes:

Hvis der påvises forhøjede værdier under en generel klinisk undersøgelse, diagnosticerer klinikere basofili, og med lavere frekvenser taler de om basopeni.

Høje basofiler i blodet kan påvirkes af:

  • virale infektionssygdomme;
  • Hodgkins lymfom;
  • hæmolytisk anæmi;
  • Waldenstroms makroglobulinæmi;
  • kirurgisk udskæring af milten;
  • graft versus vært reaktion;
  • myeloproliferative lidelser - dette kan omfatte kronisk myeloid leukæmi, polycythemia vera og myelofibrose;
  • inflammatoriske lidelser, især det kroniske forløb af dermatitis, colitis ulcerosa, astma i bronkier og kronisk bihulebetændelse;
  • akut leukæmi
  • lymfogranulomatose;
  • myxedema;
  • irrationel brug af antithyroidemedicin;
  • dysfunktion i skjoldbruskkirtlen, nemlig hypothyroidisme;
  • patologier, der fører til en stigning i østrogenniveauer.

Når indholdet af basofiler i blodet er lavt, kan dette lettes ved:

  • langvarig indflydelse af stressende situationer;
  • akut forløb af enhver allergisk reaktion
  • periode med at føde et barn
  • langvarig brug af glukokortikosteroider;
  • forløbet af Itsenko-Cushings sygdom
  • ægløsning hos kvinder;
  • kemoterapi;
  • hyperthyroidisme eller overaktiv skjoldbruskkirtel.

Ovenstående sygdomme og patologiske processer kan provokere basofili og basopeni hos både voksne og børn. Hver af årsagerne kræver øjeblikkelig lægehjælp..

Diagnostik

Basofiler er normen, eller dens afvigelser opdages kun under en generel klinisk undersøgelse af den vigtigste biologiske væske i menneskekroppen. En sådan blodprøve involverer undersøgelse af enten kapillær eller venøst ​​materiale.

For at en specialist kan opdage den reelle koncentration af sådanne stoffer, skal patienterne følge enkle forberedende foranstaltninger:

  • Fuldstændig afvisning af at spise på undersøgelsesdagen. Det er meget vigtigt, at der er gået mindst 8 timer siden sidste måltid. Folk har kun lov til at drikke renset vand uden gas.
  • Udelukkelsen af ​​at tage medicin flere uger før den forventede dato for en sådan diagnostisk test. Hvis det af en eller anden grund er umuligt at gøre dette, er det meget vigtigt at underrette klinikeren om dette og være sikker på at informere, hvilken type stof der blev brugt til behandling..
  • Dagen før en sådan laboratoriediagnose fjernes alkoholholdige drikkevarer, fede, krydrede og stegte fødevarer fra menuen.
  • Fysisk aktivitet bør minimeres på dagen for blodprøvetagning.

Selvom der findes forhøjede eller sænkede basofiler i blodet, hvis norm er lidt anderledes i alderen, vil resultaterne imidlertid ikke være tilstrækkelige til at finde ud af, hvorfor deres koncentration er ændret. For at finde ud af den årsagsfaktor er det nødvendigt med en omfattende medicinsk undersøgelse af kroppen..

Generel diagnostik er repræsenteret af følgende manipulationer udført af den behandlende læge:

  • undersøgelse af medicinsk historie;
  • indsamling og analyse af en livshistorie;
  • en grundig fysisk undersøgelse
  • en detaljeret undersøgelse af patienten eller hans forældre - dette vil indikere for lægen det komplette symptomatiske billede (i nogle situationer gør det det muligt at forstå, hvilken lidelse der blev kilden til udseendet af en bestemt overtrædelse af normen).

Yderligere individuelle diagnostiske tiltag inkluderer mere omfattende laboratorietests, en bred vifte af instrumentelle procedurer og konsultationer med specialister fra andre medicinske områder.

Behandling

I øjeblikket er der ikke udviklet specifikke procedurer eller medikamenter, der uafhængigt kunne normalisere koncentrationen af ​​basofiler..

Hvis det konstateres, at normen for sådanne bestanddele i kvinder, mænd eller børn overtrædes, skal den behandlende læge straks udarbejde et individuelt behandlingsregime for den underliggende sygdom, som kan være:

  • konservativ;
  • betjenes;
  • en integreret.

Hvis stigningen eller faldet i sådanne stoffer blev lette ved at tage medicin, vil terapien bestå i at annullere lægemidlet eller erstatte det med mindre farlige analoger. I situationer, hvor årsagen var utilstrækkelig indtagelse af næringsstoffer i kroppen, er det nødvendigt at justere kosten og tage vitamin- og mineralkomplekser.

Efter at den ene eller anden kilde er helt elimineret, vil mastceller og basofiler vende tilbage til normal efter kort tid..

Forebyggelse og prognose

På baggrund af det faktum, at basofiler vises i mænds, kvinders og børns blod i tilfælde af patologi, er det først og fremmest værd at forhindre dets forekomst. For at gøre dette skal du gennemgå en komplet laboratorie- og instrumentundersøgelse i en medicinsk institution flere gange om året med et obligatorisk besøg hos alle klinikere..

Som yderligere forebyggende anbefalinger er:

  • fuldstændig afvisning af dårlige vaner
  • holde en moderat aktiv livsstil
  • sund og afbalanceret ernæring
  • undgå indflydelse af stressende situationer
  • tager medicin strengt som foreskrevet af den behandlende læge.

I sig selv er basofils afvigelse fra normen ikke farlig og forekommer ganske sjældent. Det er dog nødvendigt at tage højde for de faktorer, der førte til en sådan overtrædelse, da hver underliggende sygdom har mange konsekvenser..

Årsager til et øget niveau af basofiler i blodet - normen for et barn, mænd og kvinder, hvordan man sænker

Basofiler er en type hvide blodlegemer, der hjælper med at opretholde immunfunktionen. Deres rolle er at identificere og ødelægge kræftpatologier i de tidlige stadier. Også hvide kroppe hjælper med at helbrede sår og udskæringer og forhindrer allergiske reaktioner. Hvis basofiler er forhøjet i kroppen, kan denne omstændighed være en konsekvens af udviklingen af ​​forskellige sygdomme, herunder hypothyroidisme og polycytæmi..

Hvad er basofiler

Den menneskelige krop producerer forskellige typer hvide blodlegemer. De arbejder for at bevare sundheden, beskytte mod vira, bakterier, parasitter og svampeinfektioner. Basofiler er en af ​​typerne af sådanne hvide kroppe (udgør ca. 0,5% af det samlede antal). De produceres i knoglemarven, men nogle gange kan de findes i små mængder i alle kroppens væv. Hvis niveauet af disse celler er lavt, er det forbundet med en alvorlig allergisk reaktion. I modsætning hertil kan forhøjede basofiler i blodet skyldes udviklingen af ​​visse typer kræft..

Hvad er basofiler i blodet ansvarlige for?

Basophils hovedrolle er at forhindre, at skadelige bakterier og infektioner kommer ind i kroppen. Disse celler hjælper med at helbrede sår, udskæringer og danner en beskyttende skorpe (gennem lymfocytter). Under helingsprocessen opstår ødelæggelsen af ​​de hvide celler, kløe, irritation vises, vævet nær såret kan svulme op. Dette er dog ikke alt. Basofiler udfører flere yderligere funktioner:

  1. De indeholder heparin (en aktiv blodfortynder), der forhindrer blod i at størkne.
  2. De forhindrer forekomsten af ​​allergiske reaktioner, anafylaktisk chok. Når immunsystemet udsættes for øget eksponering for antigener, udskiller hvide celler histamin, hvilket fremmer produktionen af ​​specielle midler (antistoffer) kaldet immunoglobulin. Det hjælper med at berolige kløende hud.
  3. Dræber parasitter såsom flåter.
  4. Bekæmp toksiner.
  • Beregning af transportafgift
  • Boghvede suppe - opskrifter med fotos. Sådan tilberedes du lækker boghvede suppe i bouillon eller mælk trin for trin
  • Kan MR erstatte koloskopi?

Hastigheden af ​​basofiler i blodet

En analyse udført i kliniske omgivelser er den eneste måde at finde ud af, om basofiler er over normale. Ofte har en stigning i antallet af hvide celler ikke klare symptomer, så læger henviser sjældent en patient til kontrol. Årsagen til stigningen kan imidlertid identificeres ved levering af en generel blodprøve. Hvad er normen for basofiler? Under hensyntagen til individuelle egenskaber skal der i menneskekroppen være fra 1 til 300 af dem pr. Μl (mikroliter).

Basofiler udgør kun 0,5% af alle leukocytter. Ud over denne type krop kan følgende findes i blodet:

  1. Neutrofiler. Dette er den største gruppe leukocytter. De klarer svære infektiøse tilstande.
  2. Eosinofiler. Hjælper med at bekæmpe parasitære infektioner.
  3. Lymfocytter er en del af immunsystemet, forhindrer invasionen af ​​patogener (bakterier, vira).
  4. Monocytter bekæmper antigener, infektioner i blodbanen, hjælper med at reparere beskadiget væv, ødelægge kræftceller.

Basofiler steg

En stigning i basofiler kan hæmme dannelsen af ​​nye blodlegemer. Som et resultat udvikler alvorlige patologiske tilstande for eksempel kronisk myeloid leukæmi. Basofili er ikke altid farlig, men en stigning i niveauet af hvide celler bør tages meget omhyggeligt. Dette kan indikere følgende sygdomme:

  • virusinfektioner (skoldkopper, tuberkulose)
  • inflammatoriske tarmprocesser;
  • Crohns sygdom;
  • kronisk dermatitis, bihulebetændelse
  • kvælning, astma;
  • myeloproliferative sygdomme (polycytæmi, myelofibrose);
  • Hodgkins lymfom;
  • metaboliske sygdomme (myxedema, hyperlipidæmi);
  • hæmolytisk anæmi;
  • endokrine patologier (hypothyroidisme, øgede østrogenniveauer).

Årsager til en stigning i basofiler i blodet

Tilstedeværelsen af ​​et normalt niveau af hvide celler bidrager til at opretholde sundheden, er involveret i beskyttelse mod infektioner. Hvis basofiler i blodet er forhøjet, kan dette indikere udviklingen af ​​farlige sygdomme. En af disse er knoglemarvskræft, hvilket fører til produktion af et stort antal granulocytter. I en sådan situation øges basofiler hurtigt og tegner sig for 20% af alle leukocytter. Hvilke andre årsager påvirker stigningen i antallet af hvide celler:

  • akutte virusinfektioner
  • nældefeber
  • konsekvensen af ​​splenektomi (kirurgi)
  • myxedema;
  • at få antigen i blodet (allergi)
  • mangel på jern
  • ulcerøs colitis;
  • systemisk mastocytose;
  • ondartede tumorer;
  • myeloproliferative lidelser (kronisk myeloid leukæmi, myelofibrose);
  • polycytæmi.

Hos en voksen

Basofiler kan sammen med andre subpopulationer af celler (eosinofiler, lymfocytter, monocytter) føre til en stigning i antallet af leukocytter i blodet og udvikling af kræft. Hvilke andre årsager er der til en stigning i hvide celler i en voksnes krop:

  • forkert skjoldbruskkirtelfunktion
  • lever- og nyresygdomme
  • lave progesteronniveauer
  • kollagen vaskulær sygdom;
  • miltpatologi;
  • astma;
  • allergiske reaktioner, overfølsomhed over for visse lægemidler
  • diabetes;
  • virale, bakterielle infektioner.

Nogle gange kan der ses en stigning i basofiler i blodet under behandlingen og ved indtagelse af visse lægemidler. Når du modtager en lille dosis stråling (passage af en røntgenstråle), øges niveauet af hvide celler, men det er helt normalt. Restitutionsperioden efter en infektiøs sygdom er også kendetegnet ved en stigning i leukocytter. Dette antyder, at kroppen kæmper hårdt for helbredet..

Hvad skal man gøre, når basofile niveauer stiger, og hvad det kan betyde?

Materialerne offentliggøres kun til informationsformål og er ikke en recept til behandling! Vi anbefaler, at du konsulterer en hæmatolog på dit hospital!

Medforfattere: Natalia Markovets, hæmatolog

Et øget niveau af basofiler signalerer problemer i kroppen. Disse celler er en slags indikatorer, så hvis der er afvigelser, skal du søge lægehjælp og finde ud af årsagen til stigningen i antallet..

Indhold:

Hvis det ifølge resultaterne af en blodprøve viste sig, at basofilerne er forhøjede, er der en alvorlig grund til at bekymre sig. Antallet af disse blodlegemer er ubetydeligt, men deres rolle for kroppen er enorm. Derfor bør eventuelle afvigelser ikke ignoreres..

Basofiler under et mikroskop

Hvad er basofiler?

Til at begynde med skal vi overveje, hvilken slags celler de er - basofiler. De tilhører kategorien leukocytter, det vil sige hvide blodlegemer. Dette er en særlig form for de såkaldte granulocytter. De deltager indirekte i kroppens forsvar mod infektioner og irriterende stoffer..

Typer af granulocytiske leukocytter

Uddannelsens natur og indholdsnormen

Basofiler dannes i knoglemarven, nemlig i den granulocytiske proces. De kommer ind i den perifere blodbane og fordeles således gennem vævene. Der udfører de deres funktioner og forbliver i kroppen i op til tolv dage..

Den menneskelige krop producerer små mængder basofiler. Normen i forhold til den samlede lymfocytiske formel varierer fra 0,5-1%. Dette beløb er ret nok til sund aktivitet, og eventuelle afvigelser indikerer ofte patologiske processer. Normens absolutte værdi er 0,01-0,065 * 109 enheder pr. Liter blod.

Former af leukocytterAntal hvide blodlegemer
%absolutte værdier (X 109 / l)
Stab neutrofiler1-60,04-0,3
Segmenterede neutrofiler47-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10,0-0,065
Lymfocytter19-371,2-3,0
Monocytter3-110,09-0,6

Tabel: Normer for indholdet af basofiler og andre former for leukocytter

Hvis en voksen har forhøjede basofiler, kaldes denne tilstand basofili. Mindre udsving er tilladt i nogle kategorier af mennesker, for eksempel hos kvinder, hvilket er forbundet med menstruationscyklus og hormoner.

For at forstå, hvad basofiler er i en blodprøve, skal du se nærmere på deres funktioner..

Monocytter er en gruppe celler, en undertype af leukocytter. Deres vigtigste funktioner er at opretholde det menneskelige immunsystem, forhindre udviklingen af ​​infektioner og bekæmpe kræft og parasitter. Da disse celler påvirker lymfocytter, spiller de således en væsentlig rolle i hele det hæmatopoietiske system. Hvad siger det øgede og nedsatte niveau af monocytter??

Cellefunktioner

Basofili indikerer svigt i visse områder af kroppen, som de tilsvarende celler er ansvarlige for.

Vigtig! Basofiler er ikke direkte involveret i opretholdelse af immunitet. Andre grupper af lymfocytter spiller en aktiv rolle.

Basofiler syntetiserer stoffer såsom serotonin, heparin, histamin, leukotriener, prostaglandiner, det vil sige meget aktive forbindelser, der kan påvirke den menneskelige tilstand, når de står over for en fremmed stimulus.

Funktionen af ​​denne type celle er som følger:

  • deltagelse i allergiske reaktioner
  • identifikation af foci af inflammation og infektioner;
  • provokere glat muskelsammentrækning, fremskynde blodgennemstrømningen
  • fremme dannelsen af ​​nye kapillærer
  • fagocytose;
  • regulere blodpropper.

Hvis basofilerne i blodet hos en voksen er forhøjet, betyder det, at der i en eller flere retninger er behov for at øge antallet af disse celler på grund af forstyrrelse af det normale liv.

Grundlæggende funktioner i basofiler

Vigtig! Hovedopgaven er at genkende og reagere på allergener. I dette tilfælde kan reaktionen forløbe hurtigt i form af anafylaktisk shock, når kun basofiler er involveret. Med tilknytning af lymfocytter opstår en forsinket allergi, som er mindre farlig for mennesker.

Symptomer og årsager til forhøjelse

Specifikke symptomer på, at basofiler i blodet er forhøjede, er vanskelige at isolere. Det hele afhænger af årsagen, der fremkaldte afvigelserne. Generelt kan følgende betingelser overholdes:

  • svaghed;
  • let temperaturstigning
  • hududslæt, kløe, rødme;
  • hoste;
  • lakrimation, hævelse
  • ledsmerter;
  • krænkelse af afføringen
  • spontane vægtændringer
  • forstørrelse af milten;
  • leverproblemer.

Læs også artiklen om, hvorfor lymfocytter hos voksne kan sænkes på vores hjemmeside.

Allergiske symptomer kan indikere basofili

Når niveauet af basofiler stiger over normen, mærker visse tegn på patologi sig. Det er yderst sjældent, at intet tyder på tøven. Fraværet af symptomer kan skyldes ændringer i kroppen hos kvinder (menstruation, ægløsning, graviditet).

Det sker også ofte, at segmenterede neutrofiler er forhøjet i blodet. I dette tilfælde skal du gøre dig mere fortrolig med årsagerne til denne patologi..

Hos gravide er mild basofili normal

Hovedårsagerne til basofili er som følger:

  • reaktion på et allergen
  • kronisk bihulebetændelse
  • helminthiasis;
  • tidligt stadium af smitsomme sygdomme;
  • udtømning af immunitet
  • sygdomme i det hæmatopoietiske system;
  • anæmi
  • Hodgkins lymfom;
  • dysfunktion i skjoldbruskkirtlen, diabetes;
  • hepatitis
  • fjernet milt;
  • pulmonal onkologi;
  • kroniske gastrointestinale sygdomme;
  • strålebehandling;
  • tager hormonelle lægemidler.

For at finde ud af det nøjagtige billede og årsagerne til overtrædelser er det nødvendigt at udføre en detaljeret blodprøve samt udføre en række yderligere undersøgelser. Dette gælder især for de patienter, der har mistanke om tilstedeværelsen af ​​alvorlige patologier..

Løsning på problemet

Det er kun muligt at normalisere basofilindikatoren gennem behandling af høj kvalitet af den underliggende sygdom, der fremkaldte dens stigning. Først efter eliminering af stimulus er positive ændringer mulige.

For at finde ud af, hvilke stoffer der forårsager den uønskede reaktion, udføres en basofil aktiveringstest, når det kommer til allergier. Til dette anvendes celler opnået fra patientens blod. In vitro-metoden bruges til ikke at bringe en persons helbred i fare og ikke forårsage ubehag under eksperimentet.

Bemærk: Kroppens reaktion på de anvendte stoffer muliggør identifikation af tidligere ukendte potentielle kilder til allergener. En sådan test er især relevant i nærvær af atopisk dermatitis..

Det er muligt at normalisere basofiler i blodet, når de delvis øges på følgende måder:

  • stoppe med at bruge stoffer, der kan fremkalde en øget syntese af disse celler;
  • berige menuen med jernholdige fødevarer;
  • eliminere vitamin B12-mangel.

Det anbefales at udfylde manglen på vitamin B12 og jern

I nærværelse af basofili er det bydende nødvendigt at undersøge årsagen til dens udvikling hos lægen og træffe foranstaltninger for at eliminere den. Selvom der ikke er så mange af disse celler i menneskekroppen som andre lymfocytter, kan en stigning i deres koncentration selv med en lille procentdel negativt påvirke sundheden og undertiden endda true livet, som i tilfælde af en hurtig allergisk reaktion.

Hvorfor stiger basofiler i blodet, hvad er normen hos voksne og børn?

Basofiler er den mindste gruppe leukocytter, der produceres i granulocytcentret af hæmatopoiesis, som eosinofiler og neutrofiler.

Særpræget ved strukturen af ​​disse celler er en stor to-segmentkerne og mange granulater.

Basofils funktionelle aktivitet understøttes af biologisk aktive stoffer: histamin, serotonin, prostaglandin.

Hvad er basofiler ansvarlige for??

Ligesom andre celler i leukocytgruppen styrer basofiler inflammatoriske processer i kroppen..

På grund af deres mobilitet og evne til at migrere uden for blodbanen giver de manifestationen af ​​allergiske reaktioner.

Så de er de samme hjælpeceller i immunsystemet, som blodplader og mastceller..

Når de kommer ind i det berørte område, udskiller basofiler inflammatoriske mediatorer, som fører til kløe, hævelse eller rødme. Også leukocytter af denne type er ansvarlige for bevægelsen af ​​blodgennemstrømningen og sikrer processen med blodkoagulation i tilfælde af beskadigelse af blodkar..

Således udfører basofiler følgende funktioner:

  • Forebyggelse af virkningerne af allergener på kroppen,
  • Vedligeholdelse af tonen i blodkar og kapillærer,
  • Mobilisering af beskyttende kræfter,
  • Sikring af blodpropper og fagocytose,
  • Kontrol af hudmetabolisme,
  • Bloker spredningen af ​​giftstoffer og toksiner.

Hvad er "baso"?

I laboratorieanalyse er niveauet af basofiler betegnet med udtrykket "baso" - antallet af celler pr. Liter blod. Normen betragtes som en indikator, der ikke overstiger 1%, hvilket er karakteristisk for hvide celler i en rolig tilstand..

Basofils norm

Procentdelen afhænger af personens alder og køn.

Normen for indholdet af basofiler i blodet

Nyfødt0,7 procent af de samlede hvide blodlegemer
Babyer0,4-0,6%
To år gammelt barn0,7%
Børn under 12 år0,7%
Voksne0,5-1%

Børnenes norm for basofiler er lidt lavere end for voksne og kan variere fra 0,4 til 1%. På grund af den periodiske stigning i østrogenniveauer under PMS hos kvinder kan mængden af ​​baso øges..

Med et patologisk forhøjet niveau af basofiler i blodet diagnosticeres basofili - en sygdom, der fremkaldes af overdreven produktion af basofiler i leveren og knoglemarven.

Årsager til en stigning over det normale

Årsagerne til stigningen i basofiler er:

  • Allergiske reaktioner,
  • Akutte leverinfektioner,
  • Inflammatoriske processer i mave-tarmkanalen (mave-tarmkanalen),
  • PMS (præmenstruelt syndrom hos kvinder),
  • Sygdomme i kredsløbssygdomme og hæmatopoietiske systemer,
  • Overskydende stråling.

Vurderingen af ​​niveauet af basofiler foretages på basis af et komplet blodtal taget om morgenen på tom mave. Rettidig diagnose giver dig mulighed for at bestemme sygdommen inden starten af ​​manifestationen af ​​patologi.

Årsager til en stigning i voksne

Den øgede produktion af basofiler har altid en årsag..

Ofte fører denne patologi til:

  • Stressende situationer,
  • Luftvejssygdomme,
  • Onkologi (carcinom, lymfom, neoplasmer i knoglemarven),
  • Allergisk reaktion,
  • Inflammatoriske processer (eksem, reumatoid arthritis, colitis, Crohns sygdom),
  • Influenza, tuberkulose,
  • Anæmi, generel udmattelse.

Årsager til en stigning i et barn

En stigning i niveauet af basofiler i blodet hos børn indikerer en kraftig beskyttende reaktion i kroppen.

En sådan irritation kan være:

  • Madforgiftning,
  • Helminthisk invasion,
  • En bid af et insekt,
  • Allergi,
  • Problemer med skjoldbruskkirtlen,
  • Infektioner,
  • Anæmi eller leukæmi,
  • Forstyrrelser i mave-tarmkanalen.

Den nøjagtige årsag til udviklingen af ​​patologi kan kun fastslås af en specialist på grundlag af en omfattende undersøgelse.

Årsager til et fald i basofiler

Med et lavt niveau af basofiler diagnosticeres basopeni. Den vigtigste årsag til denne sygdom er et fald i leukocytreserven i kroppen..

Den tilsvarende tilstand observeres, når:

  • Lungebetændelse,
  • Infektiøse sygdomme,
  • Hyperthyroidisme,
  • Underernæring,
  • Nervøs udmattelse.

Infektionssygdomme lungebetændelse

Basopeni kan også diagnosticeres hos kvinder i graviditetens første trimester under den aktive udvikling af fosteret. I dette tilfælde er denne proces helt naturlig..

Anbefalinger til normalisering af niveauet af basofiler i blodet

Der er intet effektivt behandlingsforløb for patienter med basofili. Procentdelen af ​​basofiler i blodet når normen umiddelbart efter eliminering af årsagen, der førte til deres fald eller stigning.

For genopretning er det ofte nok at drikke et kursus vitaminer samt annullere lægemidler mod skjoldbruskkirtlen og reducere niveauet af østrogenhormon.

Som en forebyggende foranstaltning med en stigning i basofiler bør du regelmæssigt medtage i din diæt:

  • Mælk,
  • Kød,
  • Æg,
  • Nyre.

Disse animalske produkter indeholder en tilstrækkelig mængde vitamin B12, som er nødvendig for at understøtte processen med bloddannelse. Lever, skaldyr, boghvede, æbler, rødbeder, hvor jern er til stede, vil også være nyttige.

Konklusion

Der er mange indikatorer med en stigning i basofiler i blodet. Dette kan være en manifestation af alvorlige inflammatoriske og allergiske reaktioner i kroppen..

Det skal huskes, at en stigning i basofile niveauer ikke kan ignoreres..

Rettidig omfattende forskning og efterfølgende behandling giver dig mulighed for at slippe af med sygdommen uden alvorlige konsekvenser.

Basofiler hæves hos en voksen

Basofiler (BASO, BA) er en lille population af leukocytter. Cytoplasmaet i denne gruppe af celler indeholder granuler fyldt med aktive stoffer. Hvis de relative basofiler hos voksne i blodet er mere end 1%, og de absolutte er mere end 0,65 * 109 / l, indikerer dette betændelse, allergi og betyder, at testresultaterne øges.

En sådan stigning i basofiler i blodet kaldes basofili, det forekommer ret sjældent og indikerer hovedsagelig allergier, betændelse, helminthiasis, sjældent - en krænkelse af hæmatopoiesis.

Årsager til en stigning i basofiler

Basofiler, sammen med lymfocytter, eosinofiler, immunglobuliner (Ig), hører til immunforsvaret, er involveret i dannelsen af ​​en allergisk reaktion og anthelmintisk forsvar. I fokus for en inflammatorisk eller allergisk reaktion øges indholdet af BASO, eosinofiler og IgE samtidigt.

Årsagerne til, at basofiler kan øges i voksne mænds og kvinders blod, er:

  • akutte infektioner forårsaget af åndedrætsvira, skoldkopper-virus;
  • allergi;
  • helminthiasis;
  • introduktion af serum eller andet fremmed protein
  • inflammatoriske sygdomme af infektiøs og ikke-infektiøs oprindelse - tuberkulose, colitis ulcerosa, hepatitis, bihulebetændelse, nefrose;
  • perioden med ægløsning hos kvinder;
  • endokrine lidelser - hypothyroidisme, insulinafhængig diabetes, høje østrogenniveauer;
  • tager østrogener, antithyroid medicin;
  • Jernmangelanæmi;
  • splenektomi
  • stress;
  • patologi af hæmatopoiesis:
    • ondartet - kronisk myeloid leukæmi, akut og kronisk basofil leukæmi, myelofibrose;
    • polycythemia vera eller erythremia;
  • autoimmune lidelser - reumatoid arthritis, dermatitis;
  • Hodgkins sygdom - onkologi i lymfesystemet.

Øget BASO kan forårsages hos kvinder af en så ret almindelig årsag som hypothyroidisme. Dysfunktion i skjoldbruskkirtlen er indikeret ved et fald i indholdet af skjoldbruskkirtelstimulerende hormoner, forringelse af ydeevne, fedme, hos voksne, ødemer i øjenkredsløbene dannes, hørelse falder på grund af ødem i Eustachian-røret, og stemmen bliver grov.

Forhøjede basofiler hos voksne kan betyde at arbejde under ugunstige forhold. Øget BASO hos radiologer, dette fænomen forklares ved, at de konstant udsættes for små doser stråling.

En stigning i testresultaterne indikerer ikke altid en sygdom. Forhøjede basofiler i analysen hos kvinder kan indikere en høj mængde hormon østrogen, hvilket betyder, at ændringen i indholdet af BASO i blodet afhænger af menstruationscyklusens fase..

Øget granulocytter under ægløsning i de første dage af cyklussen i graviditetens første trimester.

Basofiler til allergi

Årsagerne til stigningen i indholdet af basofiler i blodet er allergier:

  • øjeblikkelig type - udvikler sig straks, går med skade på deres eget væv, manifesteret af anafylaktisk chok, urticaria;
  • forsinket type - dannet inden for 2 dage, manifesteret af astma, kontaktdermatitis, autoimmune patologier.

En stigning i basofiler er forårsaget af en stigning i koncentrationen af ​​IgE i blodet - det vigtigste immunglobulin involveret i dannelsen af ​​en allergisk reaktion på tilstedeværelsen af ​​et antigen. I begyndelsen af ​​en øjeblikkelig allergisk reaktion - urticaria, anafylaksi falder mængden af ​​BA.

Dette betyder, at granulocytter aktivt skyndte sig til fokus for en allergisk reaktion, på grund af hvilket indholdet af denne population i blodbanen falder. Knoglemarven kompenserer hurtigt for manglen på basofile granulocytter, og i de følgende dage observeres et øget niveau af BA.

Når basofiler, eosinofiler, IgE hæves i blodet, indikerer dette dannelsen af ​​en allergi, men en sådan overtrædelse forekommer oftere hos et barn end hos en voksen.

Hos voksne er allergier kroniske. Derudover kan allergiske sygdomme hos voksne forekomme i form, når for eksempel atopisk dermatitis ledsages af bronkialastma, allergisk konjunktivitis eller høfeber.

En stigning i basofiler med allergi er indikeret ved deres lille afvigelse fra normen. Så relativ BA ved atopisk dermatitis er 1% - 2%, mens normen hos kvinder og mænd er fra 0% til 1%.

Blodprøve for erytræmi

Indikatoren for indholdet af absolutte basofiler i undersøgelsesresultaterne for erythremia, en kronisk sygdom, der påvirker knoglemarven og forårsager en øget produktion af alle typer blodlegemer hos voksne.

For det meste er voksne syge med erytræmi. Erytræmi forekommer ikke hos børn under 5 år. Dannelsen af ​​erytræmi hos voksne siger:

  • langvarig blødning uden ophør efter tandekstraktion
  • hovedpine, svaghed
  • rødme i fingerspidserne med brændende smerte;
  • svær kløe i huden efter kontakt med vand - efter vask, svømning;
  • hud manifestationer af allergier.

I en blodprøve, i begyndelsen af ​​erythremia, er der øgede niveauer af erythrocytter, blodplader og basofiler. Der er en stigning i milten, udseendet af tromboflebitis, blodpropper i venerne og arterierne i ekstremiteterne.

Efterhånden som sygdommen skrider frem, ud over basofili, erythrocytose og trombocytose, vises store blodplader i blodet, antallet af neutrofiler øges, leukocytose er mere end 15 * 10 9 / l.

I stadiet med udvidet erythræmi, som oftere observeres hos voksne allerede i alderdommen, observeres udtømning af kroppen og det hæmatopoietiske system. Patienten har et fald i basofiler, leukocytter, blodplader. Dette betyder, at en voksen har øget blødning og øget risiko for slagtilfælde, hjerteanfald..

Basofiler i diagnosen

Basofile granulocytter er en bestanddel af immunsystemet. Og når basofiler er meget højere end normen, og deres indikatorer er 3% eller mere, betyder det, at der udvikles en aktiv proces i kroppen, der forårsager patologiske ændringer i immunsystemet.

En svigt i immunsystemets funktion hos voksne kan indikere onkologi. Hvis en stigning i BA er forbundet med øgede monocytter til 11% og højere, er det bydende nødvendigt at blive screenet for kræft i indre organer..

I de indledende faser af myeloid leukæmi, Hodgkins sygdom, er forhøjede BASO'er ledsaget af høje eosinofiler. Forhøjede basofiler hos kvinder kan være forårsaget af hypothyroidisme, og jernmangelanæmi kan være en anden almindelig årsag til basofili i blodet hos voksne..

I hypothyroidisme kombineres forhøjede basofiler med nedsat hæmoglobin, normal eller let nedsat erytrocytter. Ved jernmangelanæmi er basofiler forhøjet, gennemsnitligt erytrocytvolumen (MCV), erytrocythæmoglobin (MHC) er lavt, hæmoglobin og hæmatokrit er lave.

Basofil leukæmi

Basofil leukæmi er en ondartet blodsygdom ledsaget af en vedvarende stigning i BASO såvel som udseendet i blodbanen af ​​atypiske og umodne former for basofile granulocytter.

Anomalier af basofile leukocytter er associeret med genmutationer, herunder dem, der er forårsaget af overførsel af kromosom 9 til kromosom 22 - det såkaldte filodelfiske kromosom.

Basofil leukæmi er ekstremt sjælden, dannelsen af ​​denne patologi siger:

  • temperaturstigning
  • hedeture;
  • svedtendens
  • utilpashed
  • forstørrelse af leveren, milt på grund af ophobning af tumorceller i disse organer.

Den øgede sandsynlighed for basofil leukæmi er indikeret af en samtidig stigning sammen med BA i niveauet af eosinofiler og neutrofiler..

Hvad skal man gøre, når basofiler er forhøjede

Når en stigning i basofiler skyldes sygdomme, vil indikatorerne vende tilbage til det normale, efter at årsagen til deres afvigelse fra normen er elimineret. Hvis årsagen til stigningen i testresultaterne var jernmangelanæmi, betyder det, at kosten skal revideres og introduceres i den:

  • fødevarer, der indeholder jern - kyllingelever, fisk og skaldyr, boghvede;
  • vitaminer B9 og B12, uden hvilke jern ikke kan absorberes.

Behandling af sygdomme, hvor der er en stigning i basofiler, bringer indikatorerne for denne population af leukocytter tilbage til det normale. Men nogle gange opdages forhøjede basofiler hos raske mennesker under klinisk undersøgelse.

Hvis en sådan afvigelse hos kvinder er forårsaget af svangerskabsforebyggende midler, og basofilerne i analysen øges lidt, betyder det, at efter at stoffet er annulleret, forsvinder årsagen til overtrædelsen, og blodtalene normaliseres.

Når afvigelsen fra normen er lille, og analyseresultaterne ligger inden for 2-3%, betyder det ikke, at personen er syg. Dette indhold af basofile granulocytter betragtes som en variant af normen..

Det tilrådes dog at gennemføre en komplet undersøgelse, især at være opmærksom på tilstanden i mave-tarmsystemet. Den latente årsag til stigningen i blodbasofiler hos voksne kan være kronisk betændelse i fordøjelseskanalen - colitis, enterocolitis, mavesår, tarmsår.

For at sænke basofiler i sådanne tilfælde, ud over hovedbehandlingen, ty de også til at ændre diæt. BASO-blodniveauer normaliseres hos voksne, hvis der er nok grøntsager, frugt, mejeriprodukter, fisk i kosten.

Basofiler i blodprøven

På trods af knapheden på basofiler er det på ingen måde umuligt at sammenligne med andre blodlegemer at sige, at de er mindre vigtige for kroppen. Som alle leukocytter udfører basofiler en beskyttende funktion, idet de er de første til at reagere på et allergen eller en infektion. Deres reaktion fører til mobilisering af de resterende celler af denne type - granulocytter til læsionsfokus.

Som andre blodlegemer kan basofiler ændre deres koncentration, hvilket ofte er et tegn på en sygdom, nogle gange ret alvorlig. Derfor, hvis det efter bestået test viste sig, at basofiler i blodet sænkes eller øges, skal du gå til en specialist til en konsultation og en omfattende undersøgelse så hurtigt som muligt..

Basofile basiske egenskaber og funktioner

Basofiler er en undertype af granulocytter sammen med blodlegemer, såsom neutrofiler og eosinofiler, og er en type leukocyt, der også inkluderer lymfocytter og monocytter. Basofile granulocytter har en S-formet kerne, hvilket er ret vanskeligt at se selv på kraftige mikroskoper på grund af granuler af histamin og andre allergenformidlere, der blokerer cytoplasmaet.

Disse celler er de største af alle granulocytter. De indeholder et stort antal mediatorer af allergiske og inflammatoriske processer: histamin, prostaglandiner, serotonin, leukotriener osv. Basofiler fungerer som mediatorer i dannelsen af ​​allergiske reaktioner relateret til den øjeblikkelige type (anafylaktisk shock).

Takket være disse blodlegemer blokeres giftstoffer, hvilket forhindrer spredning i kroppen. Derudover er basofiler ansvarlige for reguleringen af ​​koagulation, produceret af heparin. På deres overflade bærer de immunglobulin E og har evnen til cellelyse (opløsning) eller degranulering (frigivelse af granuler) ved kontakt med et allergen.

Når basofile granulocytter opløses, frigives mange af de ovennævnte biologisk aktive stoffer. Dette danner de synlige manifestationer af allergi og den inflammatoriske proces forårsaget af allergener. Basofiler er i stand til at absorbere faste partikler (fagocytose), men denne funktion gælder ikke for de vigtigste og endda naturlige.

Hovedopgaven for disse celler er hurtig degranulering, hvilket forårsager en stigning i blodforsyningen, vaskulær permeabilitet såvel som strømmen af ​​væske og andre granulocytter. Det vil sige, det primære mål med basofiler er at tiltrække andre celler af denne art til kilden til betændelse..

Normparametre for voksne og børn

Da basofile granulocytter hører til typen af ​​leukocytter, bestemmes deres antal som en procentdel af den samlede mængde af disse blodlegemer. I nogle tilfælde er de absolutte værdier angivet i analyseformularerne. Normen for basofiler i blodet hos voksne, det vil sige den specifikke tyngdekraft, er 0-1 procent, og den absolutte værdi er 0-0,065 * 10 9 g / l.

Normale indikatorer for basofile granulocytter hos børn er næsten de samme som hos en voksen og er lig med 0,4-0,9%. I form af medicinske analyser er oplysningerne om disse celler som følger: VA% (basofiler) - en relativ indikator og VA (abs. Basofiler) - det absolutte indhold af basofiler. Du kan læse mere om basofiler i et barns blod i denne artikel..

Hvad siger afvigelser fra normen??

Niveauet af basofiler i blodet er en slags indikator for tilstedeværelsen af ​​allergiske eller inflammatoriske processer i menneskekroppen. Denne indikator er ikke afgørende for at stille en diagnose, men i de fleste situationer er det nødvendigt for en læge at forstå det fulde billede, der bestemmer den funktionelle aktivitet af leukocytter. Med dens hjælp er det muligt at spore reaktionen af ​​hvide blodlegemer som reaktion på virkningen af ​​forskellige patogener.

Basofile indikatorer øges

Det absolutte indhold af disse celler er ikke konstant. Det kan påvirkes af mange endogene og eksogene faktorer. Samtidig observeres en signifikant stigning i basofiler (over 0,2 * 109 g / l) ekstremt sjældent, men mindre udtalt er et hyppigt fænomen. Hos voksne er de mest almindelige årsager til en stigning i basofiler i blodet som følger:

  • sygdomme i de hæmatopoietiske organer (hæmolytisk anæmi);
  • diabetes mellitus, forgiftning af forskellige etiologier, skoldkopper;
  • myxedema - svigt i bugspytkirtlen;
  • akutte og kroniske sygdomme i fordøjelsessystemet (gastritis, ulcerøs colitis, mave- og duodenalsår);
  • allergiske reaktioner: beskadigelse af åndedrætsorganerne, kløe, urticaria, dermatitis, eksem og andre;
  • svulster i lungerne og bronkier i de indledende faser.

Årsagen til forhøjede basofiler kan også være indtagelse af kortikosteroidmedicin, østrogener eller hormoner ordineret til dysfunktion i skjoldbruskkirtlen. Allergiske reaktioner og blodpatologier er grupper af de mest almindelige tilstande, når et overskud af normen for disse celler bemærkes i blodprøven hos voksne. Hos et barn er lignende manifestationer forårsaget af lignende årsager, men det er stadig værd at tilføje dem forgiftning med giftige stoffer og helminthiske invasioner.

Blodpatologier, der fører til basofilocytose, inkluderer en liste over sygdomme såsom akut og kronisk leukæmi (ondartet patologi i det hæmatopoietiske system), Hodgkins sygdom eller lymfogranulomatose (ondartet patologi i lymfesystemet), ægte polycytæmi (godartet skade på det hæmatopoietiske system). Hver af de anførte patologier kan forårsage en stigning i antallet af eventuelle leukocytgrupper, eksklusive basofile granulocytter.

Processerne, der udfører kroppens beskyttende funktion mod skadelig påvirkning, kan forekomme i åndedræts-, urin- og fordøjelsessystemet. Den negative indflydelse af faktorer giver et signal om at udløse immunresponset, hvilket resulterer i at hormoner og enzymer, der er placeret i basofile granuler, bliver nødvendige.

Nedbrydningen af ​​basofile granulocytter fører til frigivelse af prostaglandin, histamin og andre elementer, hvilket er drivkraften for at starte en beskyttende vævsreaktion på det antigen, der er kommet ind i kroppen. Derudover er der flere andre ikke-patologiske situationer, hvor basofiler også kan øges. Sådanne årsager hos kvinder inkluderer en tilstand, der går forud for menstruationscyklussen og ægløsningsperioden, men som regel er stigningen i niveauet ikke høj med dem..

Det er også værd at nævne, at jernmangel i kroppen ofte fører til en stigning i antallet af basofiler. Af det foregående følger det, at hvis en generel blodprøve indikerede en stigning i indholdet af disse celler, er det kun en specialist, der kan forstå, hvad en sådan stigning betyder. Selvdiagnose i sådanne situationer vil ikke give det ønskede resultat, og forsinkelse i besøg hos en læge vil kun forværre sygdommens udvikling.

En tilgang til eliminering af basophilocytosis

I de fleste tilfælde, når antallet af basofiler vender tilbage til det normale, når man vælger den rigtige behandlingsstrategi for at slippe af med patienten fra den underliggende sygdom, og dens rettidige udnævnelse. Hvis årsagen til basophilocytosis ligger i langvarig brug af hormonelle midler, annulleres medicin eller vælges analoger, der ikke forårsager sådanne bivirkninger.

For at normalisere blodtalet efter behandling af infektiøse og inflammatoriske sygdomme ordineres patienterne et ekstra vitaminforløb såvel som en diæt med inkludering af fødevarer, der indeholder meget B12. Denne tilgang har en gavnlig virkning på den hæmatopoietiske funktion, som påvirker en persons generelle tilstand. Den konstant observerede stigning i niveauet af basofiler er stor sandsynlighed for at få en kronisk sygdom, der skal diagnosticeres og elimineres..

Nedsat indhold af basofiler

En ændring i blodtalet, hvor indikatorerne for basofile granulocytter sænkes, kaldes basophilopeni. Det taler om udtømning af reserver af hvide blodlegemer (leukocytter) i de hæmatopoietiske organer. I nogle tilfælde, når man udfører en blodprøve, viser det sig, at basofiler simpelthen ikke er til stede. Årsagerne til faldet i antallet af disse granulocytter hos voksne har et ret bredt interval..

Af disse skiller sig ud:

  • infektiøse sygdomme, der forekommer i akut form;
  • øget fysisk aktivitet, herunder sport;
  • langvarig faste, strenge diæter, der fører til udmattelse af kroppen
  • hyperthyroidisme - øget produktion af skjoldbruskkirtelhormoner;
  • Cushings syndrom - hyperfunktion i binyrebarken (hyperkortisolisme).

Ofte observeres et fald i antallet af VA hos gravide kvinder i første trimester. Men sådanne værdier anses for at være falske, da niveauet af disse celler ligesom resten falder på grund af en stigning i det samlede blodvolumen ved at øge dets flydende del. Som et resultat viser det sig, at antallet af basofiler forbliver uændret, men koncentrationen pr. Volumen enhed falder. På samme tid vil det være nyttigt at bemærke, at ikke alle tilstande, der fører til basofilopeni, kræver lægehjælp..

Ofte vender disse blodelementer tilbage til normale niveauer alene. Et fald i niveauet af basofiler hos voksne har ikke en åbenbar værdi til diagnose, så der er ofte ikke behov for at være opmærksom på mindre udsving. Men med et udtalt fald eller stigning i værdierne af disse blodlegemer, vil lægen sandsynligvis ordinere et sæt yderligere diagnostiske foranstaltninger for at finde årsagen til disse afvigelser.

Baso basofiler steg

Basofili refererer til en tilstand, hvor der cirkulerer et unormalt stort antal basofiler (også kendt som basofile granulocytter) i blodet. Dette ses oftest hos voksne med en diagnose af myeloproliferative neoplasmer, hvor knoglemarven ikke fungerer korrekt. Men der er andre faktorer, der bidrager til ubalancen i blodlegemer. Der er kun en måde at identificere tilstanden på - laboratorium.

Hvad er basofiler?

Basofiler er en type granulat, der indeholder hvide blodlegemer (hvide blodlegemer) i knoglemarven: det danner også røde blodlegemer og blodplader. De er få i antal og tegner sig kun for 0,01-0,3% af det samlede antal leukocytter. Selvom de findes i små mængder, spiller basofiler en vigtig rolle for at holde menneskekroppen sikker ved at beskytte kroppen mod bakterier og parasitter. Imidlertid er deres overproduktion en bekymring, der ikke kan ignoreres..

Hvad er årsagen til øget basofil hos en voksen?

Selvdannende basofili er sjælden, men er et symptom på kronisk myeloid leukæmi. Stigningen i antallet af disse celler er også forbundet med en lang række sygdomme..

Myeloproliferative svulster (MES)

Da basofiler dannes i knoglemarven, er deres øgede produktion forbundet med myeloproliferative neoplasmer, en gruppe sygdomme, hvor der produceres et overskud af blodlegemer (blodplader, leukocytter og røde blodlegemer). Det er især almindeligt hos patienter med kronisk myeloid leukæmi (CML), en kræft, der forårsager en overproduktion af en bestemt type hvide blodlegemer kaldet granulocytter. Deres hovedtyper er basofiler, eosinofiler og neutrofiler. Processen kan kun identificeres på en laboratorie måde. Koncentrationen af ​​basofiler stiger markant - det er mindst 20% af det samlede antal hvide celler, der cirkulerer i blodbanen.

Onkologi

Karcinom er en kræftformet tumor dannet af celler, der danner epitelvæv: denne type dækning linjer de indre overflader af forskellige organer. Processen dækker også de ydre overflader, der involverer blodkarrene. Denne form for ondartet neoplasma fører til udviklingen af ​​basofili, som kun kan påvises ved en laboratoriemetode..

Lymfom

Forhøjede niveauer af basofiler i blodet er også forbundet med Hodgkins lymfom, en form for kræft, der forårsager en unormal stigning i antallet af lymfocytter (hvide blodlegemer). Neoplasma påvirker lymfesystemet og øger vævsdannelsen. Da lymfeknuder dannes af dem - bemærkes ofte naturlige reservoirer af lymfocytter sammen med en stigning i volumenet af immunceller, en stigning i andre typer hvide blodlegemer, herunder basofiler..

Allergi

Individuel intolerance over for visse lægemidler, mad eller andre miljømæssige faktorer fører til en høj koncentration af basofiler. Når kroppen udsættes for allergener, aktiveres cellerne, og histamin frigives. Denne reaktion forårsager en lang række symptomer, herunder løbende næse og vandige øjne..

Inflammatoriske processer

Kronisk betændelse er også ansvarlig for stigningen i basofile niveauer. Disse celler spiller en vigtig rolle i initieringen af ​​det inflammatoriske respons ved frigivelse af irriterende kemikalier såsom histamin og serotonin. Dette fører til udvidelse af blodkar, muskler i bronkialvæggen (astma) og derved forårsager vejrtrækningsproblemer.

Infektion

Uanset oprindelse - det være sig en viral eller bakteriel sygdom, vækker det kroppen for at øge produktionen af ​​hvide blodlegemer for at bekæmpe patogenet. Dette sker oftere med influenza, skoldkopper, tuberkulose,
og skoldkopper.

Jernmangel

Jernmangel, der fører til anæmi, kan også forårsage en stigning i basofiler. Med anæmi er der et kraftigt fald i antallet af sunde røde blodlegemer. Kroppens helbred afhænger i høj grad af diætetisk jern til produktion af hæmoglobin (et rødt, jernrig protein). Det er til stede i røde blodlegemer (erythrocytter). Evnen hos røde blodlegemer til at transportere ilt til forskellige dele af kroppen skyldes netop hæmoglobin. Imidlertid fører jernmangel i kosten til en mangel på dette stof, hvilket reducerer antallet af sunde røde blodlegemer. Mennesker med jernmangelanæmi har tendens til at vise høje niveauer af basofiler i deres blod. Der kan også observeres afvigelser fra normen hos mennesker, der lider af hæmolytisk anæmi..

Endokrinopati

Endokrinopati defineres som en lidelse i det endokrine system, hvor kirtlerne producerer hormoner og fungerer alvorligt. Der er 8 endokrine kirtler, en af ​​de mest betydningsfulde er skjoldbruskkirtlen. En stigning i basofiler forekommer hos personer diagnosticeret med hypothyroidisme - en tilstand, hvor skjoldbruskkirtlen bliver hypofunktionel og producerer utilstrækkelige mængder hormoner.

Diabetes

Når endokrinopati opstår, nedsættes bugspytkirtlen (en anden endokrin kirtel) markant og forårsager diabetes mellitus, en tilstand, hvor blodsukkeret er unormalt højt. Bugspytkirtlen er involveret i produktionen af ​​insulin, et hormon der holder glukoseniveauet under kontrol. Ugunstige betingelser i bugspytkirtlen reducerer udskillelsen af ​​insulin, hvilket forårsager kronisk høje blodsukkerniveauer. Diabetes mellitus ledsages af en stigning i koncentrationen af ​​basofiler, hvilket forringer deres modstand mod bekæmpelse af infektioner. På trods af stigningen i mængden af ​​immunceller er diabetikere modtagelige for forskellige infektioner.

Niveauet af basofiler vil også være højt under betingelser som:

  • Inflammatorisk tarmsygdom (Crohns sygdom og ulcerøs colitis).
  • Kronisk eksem.
  • Rheumatoid arthritis.

Hver af disse tilstande er kendetegnet ved en inflammatorisk proces, der ledsages af hudmanifestationer, en stigning i kropstemperatur og en forringelse af det generelle velvære..

Tegn på forhøjede basofiler

Symptomer på patologier, hvor koncentrationen af ​​basofiler hos en voksen vokser, varierer afhængigt af karakteristika for karakteren og forløbet af den underliggende årsag. For eksempel forårsager myeloproliferative neoplasmer ofte forstørrelse af milten, hvilket resulterer i ubehag i maven og oppustethed. En anæmisk tilstand er kendetegnet ved svaghed, konstant træthed og hovedpine. Mens skjoldbruskkirtelproblemer forårsager forstoppelse, muskelsmerter, uforklarlig vægtøgning og ledstivhed.

Behandling af tilstanden

Basofili på grund af en allergisk reaktion, infektion eller skjoldbruskkirtelproblemer bør ikke give anledning til bekymring, da problemet kan løses med passende medicin. Det er vigtigt at søge lægehjælp og undersøges rettidigt. Den terapeutiske tilgang vil involvere hormonbehandling, introduktion af antibiotika, genoprettende midler. En sværere situation vedrører udseendet af basofili, der udvikler sig på baggrund af knoglemarvscancer. Dette problem kræver systemisk behandling af en onkolog. Specialisten vil tilbyde muligheden for knoglemarvstransplantation.

Reducerede leukocytter i et barns blod

Hvad hjælper Corvalol med, og hvordan man korrekt tager stoffet i dråber og tabletter?