Analyse for proteinfraktioner - fortolkning af resultater

Bestemmelse af kvantitative og kvalitative ændringer i de vigtigste fraktioner af blodprotein, der anvendes til diagnose og kontrol af behandling af akut og kronisk betændelse i infektiøs og ikke-infektiøs oprindelse samt onkologisk (monoklonal gammopatier) og nogle andre sygdomme.

Engelsk synonymer

Serumproteinelektroforese (SPE, SPEP).

Elektroforese på agarosegelplader.

G / l (gram pr. Liter),% (procent).

Hvilket biomateriale kan bruges til forskning?

Sådan forbereder du dig korrekt til studiet?

  1. Spis ikke i 12 timer før undersøgelsen.
  2. Fjern fysisk og følelsesmæssig stress og ikke ryge i 30 minutter før undersøgelsen.

Generel information om undersøgelsen

Det samlede serumprotein inkluderer albumin og globuliner, som normalt er i et bestemt kvalitativt og kvantitativt forhold. Det kan vurderes ved hjælp af flere laboratoriemetoder. Proteinagarosegelelektroforese er en metode til at adskille proteinmolekyler baseret på de forskellige hastigheder for deres bevægelse i et elektrisk felt afhængigt af deres størrelse, ladning og form. Ved opdeling af det samlede protein i blodserum er det muligt at identificere 5 hovedfraktioner. Under elektroforese bestemmes proteinfraktioner i form af bånd med forskellige bredder med en karakteristisk placering i gelen, der er specifik for hver type protein. For at bestemme andelen af ​​hver fraktion i den samlede mængde protein estimeres båndens intensitet. For eksempel er serumets vigtigste proteinfraktion albumin. Det tegner sig for ca. 2/3 af alt blodprotein. Albumin svarer til det mest intense bånd opnået ved elektroforese af blodserumproteiner fra en sund person. Andre serumfraktioner detekteret ved elektroforese inkluderer: alfa-1 (hovedsagelig alfa-1-antitrypsin), alfa-2 (alfa-2-makroglobulin og haptoglobin), beta (transferrin og C3-komponent af komplement) og gamma globuliner (immunglobuliner). Forskellige akutte og kroniske inflammatoriske processer og tumorsygdomme ledsages af en ændring i det normale forhold mellem proteinfraktioner. Fraværet af et hvilket som helst bånd kan indikere en proteinmangel som set ved immundefekt eller alfa-1-antitrypsinmangel. Et overskud af ethvert protein ledsages af en stigning i intensiteten af ​​det tilsvarende bånd, som oftest observeres med forskellige gammopatier. Resultatet af den elektroforetiske adskillelse af proteiner kan præsenteres grafisk, hvor hver fraktion er kendetegnet ved en vis højde, hvilket afspejler dens andel i det totale serumprotein. En patologisk stigning i andelen af ​​en hvilken som helst fraktion kaldes en "top", for eksempel "M-top" i multipelt myelom.

Undersøgelsen af ​​proteinfraktioner spiller en særlig rolle i diagnosen monoklonale gammopatier. Denne gruppe sygdomme inkluderer multipelt myelom, monoklonal gammopati af ukendt oprindelse, Waldenstroms makroglobulinæmi og nogle andre tilstande. Disse sygdomme er kendetegnet ved klonal proliferation af B-lymfocytter eller plasmaceller, hvor der er en ukontrolleret produktion af en type (en idiotype) immunglobuliner. Når man adskiller serumproteinet hos patienter med monoklonal gammopati ved hjælp af elektroforese, observeres karakteristiske ændringer - udseendet af et smalt intens bånd i zonen af ​​gammaglobuliner, der kaldes M-peak eller M-protein. M-spidsen kan afspejle overproduktionen af ​​ethvert immunglobulin (både IgG i multipelt myelom og IgM i Waldenstroms makroglobulinæmi og IgA i monoklonal gammopati af ukendt oprindelse). Det er vigtigt at bemærke, at metoden med agarosegelelektroforese ikke tillader differentiering mellem forskellige klasser af immunglobuliner. Til dette formål anvendes immunoelektroforese. Derudover giver denne undersøgelse dig mulighed for at give et groft skøn over mængden af ​​patologisk immunglobulin. I denne henseende er undersøgelsen ikke vist til differentiel diagnose af multipelt myelom og monoklonal gammopati af ukendt oprindelse, da det kræver en mere nøjagtig måling af mængden af ​​M-protein. På den anden side, hvis diagnosen multipelt myelom er verificeret, kan agarosegelelektroforese bruges til at vurdere dynamikken i M-proteinet under behandlingskontrol. Det skal bemærkes, at 10% af patienterne med multipelt myelom ikke har abnormiteter i proteinogrammet. Således udelukker et normalt proteinogram opnået ved agarosegelelektroforese ikke denne sygdom fuldstændigt..

Et andet eksempel på gammopati påvist ved elektroforese er dens polyklonale variation. Det er kendetegnet ved overproduktion af forskellige typer (forskellige idiotyper) af immunglobuliner, som er defineret som en ensartet stigning i gammaglobulinbåndets intensitet i fravær af nogen toppe. Polyklonal gammopati observeres i mange kroniske inflammatoriske sygdomme (infektiøs og autoimmun) såvel som i leverpatologi (viral hepatitis).

Undersøgelsen af ​​proteinfraktioner af blodserum bruges til at diagnosticere forskellige immundefektsyndromer. Et eksempel er Brutons agammaglobulinæmi, hvor koncentrationen af ​​alle klasser af immunglobuliner falder. Serumproteinelektroforese hos en patient med Brutons sygdom er kendetegnet ved fravær eller ekstremt lav intensitet af båndet af gammaglobuliner. Lav alfa-1-båndsintensitet er et karakteristisk diagnostisk tegn på alfa-1-antitrypsinmangel.

En bred vifte af tilstande, hvor der observeres kvalitative og kvantitative ændringer i proteinogrammet, inkluderer en række sygdomme (fra kronisk hjertesvigt til viral hepatitis). På trods af tilstedeværelsen af ​​nogle typiske afvigelser af proteinogrammet, som i nogle tilfælde gør det muligt at diagnosticere sygdommen med en vis sikkerhed, kan resultatet af serumproteinelektroforese normalt ikke tjene som et entydigt kriterium for at stille en diagnose. Derfor udføres fortolkningen af ​​undersøgelsen af ​​proteinfraktioner af blod under hensyntagen til yderligere kliniske, laboratorie- og instrumentdata..

Hvad forskningen bruges til?

  • At vurdere det kvalitative og kvantitative forhold mellem de vigtigste proteinfraktioner hos patienter med akutte og kroniske infektionssygdomme, autoimmune tilstande og nogle leversygdomme (kronisk viral hepatitis) og nyre (nefrotisk syndrom).
  • Til diagnose og kontrol af behandling af monoklonale gammopatier (multipelt myelom og monoklonal gammopati af ukendt oprindelse).
  • Til diagnose af immundefekt syndromer (Brutons agammaglobulinæmi).

Når undersøgelsen er planlagt?

  • Ved undersøgelse af en patient med akutte eller kroniske infektionssygdomme, autoimmune tilstande og visse leversygdomme (kronisk viral hepatitis) og nyre (nefrotisk syndrom).
  • Ved symptomer på multipelt myelom: patologiske brud eller knoglesmerter, umotiveret svaghed, vedvarende feber, tilbagevendende infektiøse sygdomme.
  • I tilfælde af abnormiteter i andre laboratorietests, der muliggør mistanke om multipelt myelom: hypercalcæmi, hypoalbuminæmi, leukopeni og anæmi.
  • Hvis der er mistanke om alfa-1-antitrypsinmangel, er Brutons sygdom og andre immundefekter.

Normer og afvigelser af proteinfraktioner i den biokemiske blodprøve

Blodprotein er en blanding af molekyler i specifikke proportioner. Under analysen påvises flere proteinfraktioner af blodet. Hver har særpræg. Overtrædelse af forholdet mellem disse proteiner kaldes dysproteinæmi, hvilket er forårsaget af patologier.

  1. Separation af proteiner i fraktioner
  2. Albumen
  3. Globuliner
  4. Normer for indhold af proteinfraktion
  5. Afvigelse fra normen i retning af stigning
  6. Nedsatte proteinniveauer
  7. Barndomsstandarder
  8. Proteinkoncentration under graviditet

Separation af proteiner i fraktioner

Elektroforese af proteinfraktioner af blod giver dig mulighed for at adskille proteinet i albumin og globuliner. Denne metode hjælper med at foretage nøjagtig diagnostik. Blodproteinfraktionerne bør overvejes mere detaljeret for at kende deres rolle i menneskekroppen..

Albumen

Indeholdt mest i protein. Det findes i blodet og cerebrospinalvæsken, derfor er det opdelt i to typer: serum og cerebrospinalvæske. Opdelingen bruges af læger til bekvemmelighed for forskning.

Produceret i leveren. Regulerer blodtrykket ved at reducere parametre for røde blodlegemer, hvilket sikrer normal hjertefunktion.

Albumin bærer stoffer, der ikke kan opløses i vand. Disse inkluderer skadelige toksiner, tungmetalforbindelser, bilirubin, saltsyre og svovlsyre. Denne proteinkomponent fjerner antibakterielle lægemidler og deres nedbrydningsprodukter fra kroppen.

Hovedforskellen mellem albumin og proteinet fra globulinfraktionen af ​​blod er, at det opløses i et vandigt medium og har en lav molekylvægt.

Globuliner

Disse proteinkomponenter er dårligt opløselige i vand; til nedbrydning er der brug for et let saltet eller let alkalisk medium. Globuliner produceres på grund af leverens arbejde og immunitet. Deltag aktivt i kroppens fysiologiske reaktion på eksterne trusler.

De er opdelt i proteinfraktioner i den biokemiske blodprøve:

  1. Alfa-globuliner. De har to underarter: alfa-1 og alfa-2. Interferoner har ens udseende, men adskiller sig i funktionalitet.
  2. Beta globuliner. De er opdelt i to typer. Men de adskiller sig ikke meget fra hinanden, da de er mere forbundet end alfaglobuliner. Hovedfunktionen er at tilvejebringe en komplet metabolisk proces af lipider.
  3. Gamma globuliner. Repræsenteret af immunglobuliner. Hvis de er fraværende, holder immunforsvaret op med at arbejde fuldt ud. Denne komponent findes i alle antistoffer, der produceres i den menneskelige krop..
  4. Fibrinogen. Deltager i processen med blodkoagulation. Derfor er denne indikator vigtig, når det er planlagt at udføre kirurgi, undfangelse af et barn eller en kvinde, der bærer en baby..

Normer for indhold af proteinfraktioner

Protein er nødvendigt af kroppen for at opbygge celler. Indtil 21 år udføres produktionen af ​​stoffet aktivt. Når væksten slutter, stabiliseres procentdelen af ​​protein.

Derfor indikerer en afvigelse fra normen patologi. I denne henseende er det nødvendigt at vide i hvilke mængder proteinfraktionerne af blodet er indeholdt. Biokemi, thymol test eller turbidimetrisk metode kan bestemme ændringer i standarder. At få blod til forskning er lavet af en vene.

Som reference kan du se værdierne i tabellen.

ProteintypeAlder
22-3435-5960-74Fra 75 år
Mandligt køn
Albumin57,3-58,555,0-57,451,2-56,849,9-61,7
Globuliner41,5-42,742,6-45,043,2-48,838,3-51,1
Alpha15.2-5.54.6-5.65.3-6.33,0-5,4
Alpha26.1-7.67,7-8,97.4-10.55.6-11.0
Beta8,2-10,712.6-14.211.3-13.611.1-12.7
Gamma20.4-20.514.9-18.916.3-19.719.8-20.7
Kvinde
Albumin58,3-61,855,1-57,553,0-56,048,8-54,6
Globuliner38,4-41,842,5-44,943,9-46,945,7-51,5
Alpha13.9-4.74.0-5.15.3-6.14,5-6,6
Alpha26,7-7,97,5-8,79,0-10,68.0-11.0
Beta9.4-10.611.3-12.611.6-13.711.5-14.1
Gamma16.5-19.317.9-20.016.7-18.118.8-20.4

Afvigelse fra normen i retning af stigning

Hvis normen for proteinfraktioner i den biokemiske blodprøve øges, har kroppen en lidelse. Skader og sygdomme kan primært forårsage en stigning i proteiner..

Dehydrering kan være synderen. Med dette fænomen falder vandindholdet, og mængden af ​​proteinstoffer stiger. I tilfælde af skader og patologi stiger niveauet af fraktioner, som er ansvarlige for at beskytte kroppen. Dette fænomen observeres efter vaccination..

Stigningen i proteiner kan være forårsaget af myelomatose. Det er af ondartet oprindelse, men er sjældent. Sygdommen påvirker lymfocytter, forårsager en stigning i proteiner i blodet, fører til smerter i knoglerne, fremskyndet erytrocytsedimentering.

Nedsat proteinniveau

Hvis afkodningen efter udførelse af elektroforese af blodproteiner viser et reduceret niveau af stoffer, vil lægen have mistanke om proteinuri og leversygdom.

I tilfælde af proteinuria fjernes proteiner fra blodet gennem nyrerne, og nye stoffer, der leveres med mad, absorberes for langsomt, så de ikke kan genoprette deres niveau. Normalt observeres dette fænomen med læsioner i nyrerne i nyrerne..

I tilfælde af udvikling af leverpatologier trænger færre proteiner ind i blodbanen end nødvendigt. Og indikatoren holdes på et lavt niveau. En anden afvigelse fra normen forekommer hos diabetikere, især med et alvorligt sygdomsforløb.

Barndomsstandarder

Bestemmelse af normen for proteinfraktioner af blod hos børn adskiller sig fra voksne. Tabellen viser fortolkningen af ​​resultatet i normen:

AlderProteinkoncentration
Nyfødt46-70
1 måned41-55
2 måneder47-59
Et halvt år54-68
6 måneder til et år57-73
Fra et til 4 år59-79
Fra 4 år62-82

Normen kan være krænket på grund af de samme grunde som hos voksne, det vil sige patologi, dehydrering, skade. Den mest almindelige synder er dehydrering.

Proteinkoncentration under graviditet

I løbet af fødselsperioden oplever kvinder en proteinmangel. Dette skyldes det faktum, at fostrets udvikling og vækst kræver en masse proteinstoffer. Faktisk dannes celler og væv takket være dem. Derfor tager babyen en stor mængde proteiner fra moderens krop..

Særligt lave niveauer findes hos kvinder, der ikke spiser kødprodukter. Læger anbefaler dem kraftigt at opgive vegetarisme i det mindste i fødselsperioden..

Vigtig. Mangel på proteinfraktioner hos gravide kan forårsage farlige konsekvenser for barnet. Der er en høj risiko for, at børn udvikler sig fysisk og mentalt..

Den elektroforetiske procedure til adskillelse af protein i fraktioner giver læger mulighed for at få fuldstændig information om tilstanden i den menneskelige krop. Hvis der findes en afvigelse, er det nødvendigt hurtigst muligt at gennemgå en diagnostisk undersøgelse for at identificere årsagen til overtrædelsen og gennemgå behandling med medicin og diæt.

Når en blodprøve for proteinfraktioner ordineres, og dens afkodning

Humant blodplasma indeholder et stort udvalg af proteiner. De har forskellige funktionelle formål og molekylær struktur. Disse komponenter adskiller sig i forskellig mobilitet i et specielt miljø, hvorigennem en elektrisk strøm føres, og et elektrisk felt oprettes. Det er på dette, at opdelingen af ​​det totale protein indeholdt i blodplasmaet i individuelle proteinfraktioner er baseret..

Ved analyse af blodplasma bestemmes procentdelen af ​​individuelle proteinfraktioner. Sagen er, at det kan ændre sig med udviklingen af ​​visse patologier, herunder kræft, tuberkulose, infektiøse sygdomme. Det er denne faktor, der er af stor betydning for diagnosen af ​​forskellige sygdomme..

  1. Hvordan proteinfraktioner analyseres?
  2. Forberedelse til levering
  3. Normerne for proteinfraktioner i blodserum
  4. Afvigelse af resultater fra normen
  5. Fortolkning af analyseresultater

Hvordan proteinfraktioner analyseres?

I dag er analysen af ​​proteinfraktioner meget efterspurgt og bruges til at afklare diagnosen under forskellige patologiske tilstande. Det kan ordineres af alle specialiserede læger. De vigtigste indikationer med henblik på undersøgelsen er:

  • Inflammatoriske processer af forskellige etiologier;
  • Kroniske systemiske sygdomme;
  • Sygdomme forbundet med patologier i bindevævet;
  • Ondartede tumorer.

Serum adskilles i proteinfraktioner ved hjælp af elektroforese. På denne måde er det ikke kun muligt at bestemme mængden af ​​protein, men også at isolere dets individuelle fraktioner i procent. Separation af proteinfraktioner ved hjælp af elektroforesemetoden er baseret på forskellige proteinernes mobilitet under påvirkning af et elektrisk felt.

Forberedelse til levering

Blodprøveudtagning til forskning udføres fra en vene og udføres altid på tom mave. I dette tilfælde efter det sidste måltid mindst 12 timer senere. I denne periode er det kun tilladt at drikke rent vand og udelukke forbrug af juice, te og kaffe.

Derudover er det vigtigt at give op med at ryge og udelukke nervøs belastning inden donation af blod. Det anbefales ikke at tage blod til analyse efter udførelse:

  • Røntgen;
  • Ultralyd;
  • Fluorografi;
  • Rektal undersøgelse;
  • Fysioterapi procedurer.

Råd! Du skal være opmærksom på, at ethvert måltid, selv en lille kop kaffe på det angivne tidspunkt, kan forvride resultaterne af en blodserumtest markant..

Det tilrådes at stoppe med at tage medicin, der reducerer koncentrationen af ​​lipider i blodet et par uger før undersøgelsen af ​​blodplasma.

Hos nyfødte udføres analysen af ​​blodplasma for forholdet mellem proteinfraktioner i undtagelsestilfælde. For eksempel, hvis et barn har dårlig søvn i tre uger, tænder tænder dårligt, eller der er mistanke om at udvikle rakitis.

Råd! Det menes, at blodprøveudtagning fra en vene hos nyfødte fører til stress, der er farligt for babyens krop, og derfor ordineres en analyse til blodserumtest kun i undtagelsestilfælde..

Normerne for proteinfraktioner i blodserum

Analyseperioden er en hverdag. Fem standardproteinfraktioner isoleres ved elektroforese:

  • Albumin;
  • Alpha-1 globuliner;
  • Alpha-2 globuliner;
  • Beta globuliner;
  • Gamma globuliner.

Om nødvendigt opdeles beta-globuliner i beta-1 globulin og beta-2 globulin. For en voksen i en sund tilstand er normen for protein i blodet 62-83 g / l. Hos børn kan den nødvendige mængde protein i blodet variere med alderen. Hos nyfødte er normen for proteinforbindelser 48-73 g / l. Med alderen ændres reguleringsområdet gradvist og er:

  • op til 1 år - 47-72 g / l;
  • 1-4 år - 61-75 g / l;
  • 5-7 år gammel - 52-78 g / l;
  • 8-15 år - 58-76 g / l.

Den vigtigste proteinfraktion er albumin, deres norm er 40-60% af den samlede mængde protein i blodet. Ved analyse af forholdet mellem proteinfraktioner betragtes følgende værdier som normen:

  • For børn under 14 år - 38-54 g / l;
  • For voksne 14-60 år - 35-50 g / l;
  • For voksne over 60 år - 34-48 g / l.

Den samlede mængde globuliner er næsten halvdelen af ​​proteinerne i blodet. Deres sats i procent er:

  • Alpha-1-globuliner - 2-5%;
  • Alpha-2-globuliner - 7-13%;
  • Betaglobuliner - 8-15%;
  • Gamma globuliner - 12-22%.

Afvigelse af resultater fra normen

For det første noteres niveauet af albumin i blodet i analysen af ​​blodserum. En stigning i det kan indikere dehydrering. Dette sker for eksempel med hyppig opkastning eller en mavebesvær. Også en stigning i denne proteinfraktion opstår med omfattende forbrændinger..

Men et fald i niveauet af proteinfraktionen betragtes som mere farligt, hvilket med en markant afvigelse fra normen kan indikere:

  • Leversygdomme og nyrer af kronisk art;
  • Sygdomme i fordøjelsessystemet;
  • Infektiøse sygdomme;
  • Blødende;
  • Sepsis;
  • Hjertefejl;
  • Revmatisme;
  • Ondartede tumorer.

Et let fald i albumin kan også observeres:

  • Under graviditet;
  • I tilfælde af overdosering af stoffer
  • Med en langvarig temperaturforøgelse;
  • Rygere.

På grund af det store antal mulige overtrædelser har mængden af ​​albumin ikke nogen væsentlig diagnostisk værdi, men snarere en referenceinformation. Mere vigtigt er afkodningen af ​​globuliner, hvis stigning og fald i niveauet, meget mere nøjagtigt indikerer specifikke patologier.

Fortolkning af analyseresultater

Disse proteinfraktioner er afgørende for:

  • Kroppens beskyttende egenskaber;
  • Kvaliteten af ​​blodkoagulation;
  • Overførsel af vitaminer, hormoner og andre nyttige komponenter gennem menneskets krop.

Det er i denne henseende, at hastigheden af ​​globuliner er vigtig, når man afkoder analysen af ​​serum for procentdelen af ​​forskellige proteinfraktioner. Hvis der opdages en ændring i den normale mængde alfa-1-globuliner under analysen af ​​blodserum, er dette et meget alvorligt tegn, der kan indikere udvikling af kræft, tilstedeværelsen af ​​infektion og inflammatoriske processer. Et fald i niveauet af alfa-1 globuliner forekommer ofte på baggrund af:

  • Emfysem, der påvirker lungevævet;
  • Nyrepatologi.

Mængden af ​​alfa-1 globuliner stiger med:

  • Graviditet, som er ledsaget af føtal patologier;
  • Hormonel ubalance
  • Systemisk lupus erythematosus.

Hvis hastigheden af ​​alfa-1-globuliner og alfa-2-globuliner reduceres, vil en sådan afkodning af analyser i kombination med andre undersøgelser bekræfte tilstedeværelsen af ​​leverpatologier, især levercirrhose eller hepatitis. Derudover kan lave niveauer af alfa-2 globuliner være forbundet med husholdningsproblemer såsom:

  • Forkert og ubalanceret ernæring
  • Tarmfejl.

Den øgede hastighed af beta-globuliner er vejledende for diagnose. Først og fremmest er det en bekræftende faktor i tilstedeværelsen af ​​leverpatologier og udviklingen af ​​ondartede tumorer. Et fald i beta-globuliner kombineret med andre undersøgelser kan bekræfte:

  • Forstyrrelser i det endokrine system;
  • Tilstedeværelsen af ​​inflammatoriske processer i kroppen;
  • Anæmi.

Gamma-globuliner afspejler immunsystemets overordnede tilstand. Et markant fald i deres niveau kan indikere AIDS. Derudover bekræfter en afvigelse fra normen tilstedeværelsen af ​​allergiske reaktioner og kroniske inflammatoriske processer..

Råd! Du skal være opmærksom på, at der hos små børn i alderen 3-6 måneder kan ses et midlertidigt fald i gammaglobuliner, hvilket betragtes som normalt..

Kun en specialist kan nøjagtigt dechifrere de værdier, der er angivet i analysen. Desuden er de vigtige for diagnostik i kombination. Men på samme tid kan og bør generel information om, hvad en stigning eller fald i procentdelen af ​​en bestemt proteinfraktion indikerer, være og bør være kendt. Dette forhindrer forekomst af angst og hjælper med at indstille sig på en vellykket behandling af den diagnosticerede sygdom..

Proteinfraktioner, totalt protein

Hvad er proteinfraktioner (Serum Protein Electrophoresis, SPE)?

Serumprotein består af en blanding af proteiner med forskellige strukturer og funktioner. Separation i fraktioner er baseret på proteinernes forskellige mobilitet under påvirkning af et elektrisk felt. Normalt isoleres flere standardfraktioner ved elektroforese:

  • albumin;
  • alpha1 globuliner;
  • alpha2 globuliner;
  • beta-globuliner;
  • gamma globuliner;
  • beta-1 globuliner;
  • beta 2 globuliner.

Fraktionen af ​​albumin er normalt 40-60% af den samlede mængde protein. Albumin er det vigtigste protein i blodplasma. Plasmaalbumin fornyes hurtigt. I løbet af dagen syntetiseres og nedbrydes 10-16 g protein af denne fraktion. Albuminsyntese forekommer i leveren, afhænger af aminosyrernes adgang, og derfor falder syntesehastigheden i perioden med proteinmangel.

De vigtigste funktioner i albumin:

opretholdelse af kolloid-osmotisk (onkotisk) plasmatryk og cirkulerende blodvolumen;

transportfunktion: binding med bilirubin, cholesterol, galdesyrer, metalioner (især med calcium), hormoner (thyroxin, triiodothyronin, cortisol, aldosteron), frie fedtsyrer og lægemidler, der kommer ind i kroppen udefra (antibiotika, salicylater). Således deltager albumin i mineral-, pigment-, hormon- og nogle andre former for stofskifte, hvilket regulerer indholdet af frie (ikke-proteinbundne fraktioner) biologisk vigtige stoffer med højere aktivitet. På grund af denne funktion spiller albumin en væsentlig rolle i implementeringen af ​​kroppens afgiftningsprocesser..

Alfa1-globulinfraktionen inkluderer akutte fase proteiner:

  • alpha1-antitrypsin (hovedkomponenten i denne fraktion) er en hæmmer af mange proteolytiske enzymer - trypsin, chymotrypsin, plasmin osv.
  • alpha1-syreglycoprotein (orosomucoid) - har en bred vifte af funktioner, fremmer fibrillogenese i inflammationszonen.

Globuliner inkluderer transportproteiner:

thyroxin-bindende globulin, trancortin - binder og transporterer henholdsvis cortisol og thyroxin;

alpha1-lipoprotein (HDL) - deltager i lipidtransport.

Alfa2-globulinfraktionen inkluderer overvejende akutte fase proteiner:

  • alpha2-makroglobulin - deltager i udviklingen af ​​infektiøse og inflammatoriske reaktioner;
  • haptoglobin - danner et kompleks med hæmoglobin frigivet fra erythrocytter under intravaskulær hæmolyse, som derefter anvendes af cellerne i reticuloendotel-systemet;
  • ceruloplasmin - binder specifikt kobberioner og er også en oxidase af ascorbinsyre, adrenalin, dioxyphenylalanin (DOPA), er i stand til at inaktivere frie radikaler
  • apolipoprotein B.

Alfalipoproteiner er involveret i lipidtransport.

Betaglobulinfraktionen indeholder:

  • transferrin - overfører jern;
  • hemopexin - binder heme, som forhindrer dets udskillelse gennem nyrerne og jerntab;
  • komplementære komponenter - deltage i immunreaktioner;
  • beta-lipoproteiner - er involveret i transporten af ​​kolesterol og phospholipider;
  • del af immunglobuliner.

Gamma-globulinfraktionen består af:

  • immunoglobuliner (i faldende rækkefølge - IgG, IgA, IgM, IgE) - giver humoristisk immunbeskyttelse af kroppen mod infektioner og fremmede stoffer.
  • I mange sygdomme er der en krænkelse af forholdet mellem plasmaproteinfraktioner (dysproteinæmi). Dysproteinemier observeres oftere end ændringen i den samlede mængde protein og kan, når det observeres i dynamik, karakterisere sygdomsstadiet, dets varighed, effektiviteten af ​​de terapeutiske foranstaltninger.

Indikationer til analysens formål:

  • akutte og kroniske inflammatoriske sygdomme (infektioner, kollagenoser);
  • onkologiske sygdomme;
  • spiseforstyrrelser og malabsorptionssyndrom.

Når værdier øges?

Albumen:

  • dehydrering
  • chok.

Fraktion af alpha1-globulin (øget alpha1-antitrypsin):

  • patologi af leverparenkym;
  • akutte og kroniske inflammatoriske processer (infektioner og reumatiske sygdomme);
  • tumorer;
  • traumer og kirurgi;
  • graviditet (3. trimester)
  • tager androgener

Alpha2-globulinfraktion:

øget alfa2-makroglobulin (nefrotisk syndrom, hepatitis, levercirrose, indtagelse af østrogener og p-piller, kronisk betændelse, graviditet);

øget haptoglobin (betændelse, ondartede tumorer, vævsnekrose).

Betaglobulinfraktion:

  • primær og sekundær hyperlipoproteinæmi;
  • monoklonale gammopatier;
  • tager østrogener, jernmangelanæmi (øget transferrin)
  • graviditet;
  • obstruktiv gulsot;
  • myelom (IgA-type).

Fraktion af gammaglobulin:

  • kronisk leverpatologi (kronisk aktiv hepatitis, skrumpelever);
  • kroniske infektioner, sarkoidose, parasitiske invasioner;
  • autoimmune sygdomme (reumatoid arthritis, systemisk lupus erythematosus);
  • lymfoproliferative sygdomme (myelom, lymfom, Waldenstrom macroglobulinæmi).

Når værdier sænkes?

Albumen:

  • spiseforstyrrelser;
  • malabsorptionssyndrom;
  • lever- og nyresygdom
  • tumorer;
  • kollagenoser
  • forbrændinger
  • overhydrering
  • blødende;
  • analbuminæmi;
  • graviditet.

Fraktion af alpha1-globulin (øget alpha1-antitrypsin):

  • arvelig alfa1-antitrypsinmangel;
  • Tanger sygdom.

Alpha2-globulinfraktion:

  • fald i alpha2-makroglobulin (pancreatitis, forbrændinger, traumer);
  • nedsat haptoglobin (hæmolyse af forskellige etiologier, pancreatitis, sarkoidose).
  • Betaglobulinfraktion:
  • hypo-b-lipoproteinæmi;
  • IgA-mangel.

Fraktion af gammaglobulin:

  • immundefekt tilstande;
  • tager glukokortikoider
  • plasmaferese;
  • graviditet.

Hvad er MCHC i en blodprøve

Styrk hjernens blodkar: Tips til at hjælpe dig