Biokemisk blodprøve hos børn

En biokemisk blodprøve hos børn fungerer som den mest informative test, som ikke kun giver mulighed for at vurdere kroppens generelle helbred hos spædbørn eller ældre børn, men også i de tidligste stadier af udviklingen for at identificere selv de farligste sygdomme længe før starten på karakteristiske kliniske tegn..

Under fortolkningen af ​​resultaterne bruger hæmatologen en generelt accepteret form, der indeholder absolut alle værdierne i den biokemiske undersøgelse af en persons vigtigste biologiske væske.

De tilladte værdier falder under ingen omstændigheder sammen med et bestemt barns blodparametre. Hastighederne for hvert stof kan svinge både op og ned. Ofte er dette påvirket af faktorer, der har et patologisk grundlag, men årsagerne kan også være:

  • utilstrækkelig brug af medicin
  • forkert ernæring af barnet
  • overdreven fysisk træthed.

Oplysninger opnået under en sådan diagnostisk test er ikke i stand til at kaste lys over den provokerende kilde - dette vil kræve en omfattende undersøgelse af kroppen.

Biokemi af et barns blod er rettet mod en detaljeret undersøgelse af den biologiske væske taget fra en vene og har sin egen rækkefølge af handlinger. Det skal bemærkes, at forældre og deres børn skal følge enkle forberedende foranstaltninger for at hæmatologen kan få de mest pålidelige resultater. Hvis dette ikke gøres, skal proceduren muligvis gentages, hvilket er uønsket for babyer..

Mål og indikationer for forskning

En læges professionalisme ved udførelse af en biokemisk blodprøve og afkodning hos børn gør det muligt med nøjagtighed:

  • stille den korrekte diagnose
  • opdage sygdomme, der er kroniske eller latente;
  • bestemme scenen for forløbet af en bestemt patologisk proces
  • evaluere effektiviteten af ​​den valgte terapitaktik, og om nødvendigt justere den.

Da biokemi spiller en afgørende rolle ved diagnosticering af et stort antal sygdomme, indikeres en sådan analyse, når et barn har de mindste klager over velvære, eller når forældre bemærker en ændring i adfærd hos nyfødte, der endnu ikke med ord kan beskrive hvad der bekymrer dem.

De vigtigste indikationer anses for at være:

  • tilstedeværelsen af ​​arvelige eller autoimmune sygdomme;
  • forløbet af diabetes mellitus eller mistanke om det;
  • alvorlig forgiftning
  • vitaminmangel
  • krænkelse af det kardiovaskulære systems funktion
  • forudsætninger for dysfunktion af ethvert indre organ.

Det er også værd at bemærke, at den første biokemiske analyse udføres til barnet, mens det stadig er på hospitalet for at opdage sygdomme i det hæmatopoietiske system eller arvelige fermentopatier.

I en ung alder kan indikationen være en forsinkelse bag jævnaldrende i fysisk og mental udvikling..

Indikatorer og norm

Hastigheden af ​​biokemisk blodanalyse hos børn er rent individuel. Dette skyldes, at indikatorerne kan variere lidt afhængigt af alderskategori, mens køn i dette tilfælde ikke er en afgørende faktor..

Der er en officielt accepteret LHC-form, der bruges i alle laboratorier. Følgende tabel afspejler mest de almindeligt accepterede normer:

over et år - 56-82.

over et år - 37-55.

Alkalisk fosfatase (U / L)

nyfødte - mindre end 150;

op til et år - op til 644;

over et år - ikke mere end 644.

over et år gammel - 3.3-6.1.

over et år gammel - 4.3-7.3.

over et år gammel -3,7-6,5.

over et år - 0,4-1,8.

over et år gammel - 3,5-5,5.

over et år - 3.6-5.

op til et år - 133-142;

over et år - 132-156.

over et år - 1-1.8.

Mælkesyre (U / L)

Folinsyre (ng / ml)

Vitamin B12 (ng / ml)

Af alt det ovenstående følger, at blodbiokemi hos et barn kombinerer:

  • proteiner og enzymer;
  • lipider og pigmenter;
  • kulhydrater og vitaminer;
  • indikatorer for kvælstofmetabolisme;
  • en bred vifte af sporelementer.

Afvigelse fra normen

Der er en lang række grunde til, at normens værdier kan falde eller stige, hvilket inkluderer ovenstående tabel. F.eks. Stiger det samlede protein på baggrund af:

  • infektiøse sygdomme
  • omfattende forbrændinger
  • autoimmune sygdomme;
  • neoplasmer af enhver art af kurset.

Samtidig letter nedgangen ved:

  • udtømning af kroppen
  • sygdomme i fordøjelseskanalen, nyrerne og leveren;
  • onkopatologi;
  • blødning
  • feber tilstand
  • inflammatoriske processer
  • alvorlig forgiftning.

Albuminniveauer kan stige på grund af dehydrering og forbrændingssygdom og falde under påvirkning af:

  • leverpatologier;
  • sepsis
  • glomerulonephritis;
  • en bred vifte af skader
  • langvarig faste
  • malabsorptionssyndrom;
  • svulster.

Årsagerne til stigningen i albumin er præsenteret:

  • inflammatoriske processer
  • onkologi;
  • postoperativ periode
  • infektioner.

Faldet i koncentration kan påvirkes af:

  • anæmi
  • lever- og nyresygdom
  • immundefekt tilstande;
  • kræft tumorer.

Bilirubin falder ekstremt sjældent, men det kan stige på grund af:

  • gulsot;
  • leverskade.

En stigning i glukose skyldes:

  • forkert diæt
  • påvirkning af stress
  • diabetes mellitus;
  • beskadigelse af hypofysen
  • endokrine lidelser;
  • leverpatologier;
  • feokromocytom.

Faldet i denne værdi er påvirket af:

  • dehydrering og sult
  • nedsat nyre- eller leverfunktion
  • insulinoma;
  • sepsis
  • overdreven fysisk træthed.

Koncentrationen af ​​urinstof stiger på grund af:

  • forbrændinger
  • dehydrering
  • Indre blødninger;
  • inflammatorisk nyreskade;
  • tarmobstruktion
  • Nyresvigt;
  • underernæring.

Et lignende stof falder i baggrunden:

  • utilstrækkelig madindtagelse
  • cøliaki
  • leverskade.

Det er at opdage sådanne farlige sygdomme, at børn regelmæssigt skal tage en biokemisk blodprøve..

Testforberedelse

For at normindikatorerne skal fortolkes korrekt af en hæmatolog, bør forældre overvåge gennemførelsen af ​​flere enkle forebyggende foranstaltninger, herunder:

  • det sidste fødeindtag mindst 8 timer før indsamlingen af ​​biologisk materiale
  • dagen før testen er det nødvendigt at begrænse drikken af ​​stærk eller sød grøn og sort te;
  • overholdelse af en sparsom diæt i 3 dage før bloddonation. Det anbefales at opgive fede, stegte og krydret mad;
  • dagen før analysen bør overdreven fysisk aktivitet undgås
  • nægtelse af at tage medicin et par uger før testen. Hvis det af en eller anden grund ikke er muligt at gøre, er det værd at informere lægen om det;
  • på dagen for bestået en sådan diagnostisk test, bør indflydelsen af ​​stressede situationer, følelsesmæssig ophidselse og nervøs overbelastning udelukkes.

Cirka 10 minutter før en biokemisk blodprøve udføres hos børn, skal de roe sig ned for at normalisere deres vejrtrækning og puls..

Det skal bemærkes, at små børn ikke har brug for ovenstående anbefalinger, før de donerer blodbiokemi.

For resten er dekodningen af ​​en biokemisk blodprøve hos børn og taktikken for dens adfærd ikke forskellig fra en lignende diagnostisk test udført for voksne. Samlingen inkluderer brug af en turnet, desinfektion af punkteringsstedet, fjernelse af 2 til 5 ml biologisk materiale og brug af en vatpind med et antiseptisk middel i slutningen af ​​proceduren.

For at forhindre en stigning eller fald i hastigheden af ​​hver af indikatorerne for biokemisk analyse skal du overholde enkel forebyggelse, der har til formål at forhindre forekomsten af ​​enhver patologi. For at gøre dette skal forældre give deres børn den rette ernæring, en aktiv livsstil, tilstrækkelig medicin og regelmæssige besøg hos børnelægen..

Biokemisk blodprøve hos børn - fortolkning af resultater

Hvad er en biokemisk blodprøve?

"Biokemi" - en tilgængelig og informativ diagnostisk metode

Essensen af ​​den biokemiske blodprøve (BAC) er at identificere afvigelser fra et antal biokemiske parametre fra normerne. Samtidig inkluderer spektret af disse indikatorer forskellige fraktioner af proteiner, enzymer i leveren, bugspytkirtlen, nitrogenholdige forbindelser, pigmenter, mikro- og makroelementer, glukose og nogle typer lipider. Identifikation af afvigelser i denne analyse hjælper lægen med at finde det syge organ, til at beslutte yderligere metoder til undersøgelse og behandling.

Indikationer for biokemisk forskning hos børn

  1. Tilstedeværelsen af ​​ændringer i den generelle blodprøve.
  2. Læge mistanke om tilstedeværelsen af ​​patologi af ethvert organ: lever, nyrer, bugspytkirtel, galdeblære, tarm, hjerte, lunger, knogler, led, muskler.
  3. Blodprøve i dynamik i behandlingen af ​​et barn fra en påvist sygdom. Dynamisk undersøgelse med intervaller på 2-7 dage hjælper med at se, om der er fremskridt fra behandlingen.
  4. Overvågning af barnets sundhed. BAC skal udføres mindst en gang om året, selvom barnet ikke fremsætter klager, fordi mange sygdomme kan være latente.

Forbereder et barn til forskning

Det er værd at huske på at forberede barnet til forskning

Hvis LHC udføres på en planlagt måde, skal forberedelsen begynde 2-3 dage før den planlagte undersøgelse. På dette tidspunkt anbefales det at afstå fra tunge måltider, især fede og stegte. Middagen før undersøgelsen skal være let, men nærende. Det er tilladt at spise korn, korn med mælk, fedtfattige kødsupper, grøntsagssalat. Det sidste måltid skal være 8-9 timer før LHC. Om morgenen før undersøgelsen er det forbudt at spise, tygge tyggegummi, drikke søde væsker, men du kan drikke rent vand.

2-3 dage før undersøgelsen skal du begrænse barnets fysiske og mentale stress, give ham en hel dags hvile og nattesøvn. Hvis barnet er over 6 år, skal du på tærsklen til analysen forklare ham behovet for proceduren og give ham moralsk støtte. Hos nyfødte og børn under 5-6 år skal blod tages i nærværelse af en forælder.

Blod til LHC tages fra en vene, oftere fra en vene i albuen. Barnets hud på stedet for punktering med en nål bør ikke være betændt, ødemer eller have udslæt. Det er forbudt at tage blod med lokal flebitis.

Normale indikatorer for en biokemisk blodprøve i pædiatri:

Kun en integreret tilgang giver dig mulighed for at fortolke analysen korrekt

IndeksNormer op til 1 månedNormer op til 1 årNormer fra 1 til 14 årNormer fra 14 årEnheder
Total protein45-6850-7055-7560-80g / l
Albumen32-4333-4335-50g / l
Glukose1.7-4.73,0-5,53.3-6.13.3-6.1mmol / l
Kreatinin33-10535-11040-11060-110mmol / l
Urinstof2,5-4,53.2-5.53,8-6,22,5-6,5mmol / l
Urinsyre0,15-0,25μmol / l
Total kolesterol1,5-3,11,8-4,52,5-5,53,0-5,0mmol / l
HDL-kolesterol0,9-2,00,9-1,50,7-1,5mmol / l
LDL-kolesterol1,5-3,51,5-4,01,5-4,2mmol / l
Triglycerider0,2-0,860,5-1,20,5-1,7mmol / l
Samlet bilirubin15-654,5-1211-504,0-21μmol / l
lige2.2-7.510-204.0-172,0-4,0
indirekte5,0-123,5-170-4,03.0-12
ASTOp til 40U / L.
ALTOp til 40U / L.
Alkalisk fosfataseOp til 145Op til 400Op til 120U / L.
GGTPOp til 250Op til 18030-48U / L.
AmylaseOp til 120Op til 110U / L.
Kreatinkinase25-150U / L.
Calcium2.2-2.52.3-2.8mmol / l
Fosfor1,8-2,71.3-2.31.1-2.01,0-1,8mmol / l
Jern10-336,5-159,5-3211-33mmol / l
Magnesium0,65-0,950,7-1,2mmol / l
C-reaktivt proteinNegativOp til 0,5mg / l
Reumatoid faktorOp til 20IE / ml

Fortolkning af resultater og årsager til afvigelser fra normale værdier

Korrekt fortolkning - korrekt diagnose

Indikator og afkodningStigning i indikatorFald i indikator
Totalprotein: et sæt forskellige proteinfraktioner, der karakteriserer leverens syntetiske funktion og tilstrækkeligheden af ​​nedbrydningen af ​​proteinmolekylerVæksten af ​​globuliner indikerer:

  • inflammatoriske processer af varierende sværhedsgrad
  • infektiøse sygdomme
  • autoimmune og onkologiske processer;
  • lever sygdom;
  • nefrotisk syndrom.
Hvornår:

  • reducere madindtagelse
  • lang feber
  • omfattende forbrændinger
  • glomerulonephritis;
  • krænkelse af dannelsen af ​​molekyler i leveren under dens betændelse;
  • diabetes mellitus;
  • pancreatitis;
  • onkologiske sygdomme.
Albumin: det vigtigste protein i blodet, opretholder onkotisk plasmatryk og syrebasetilstand, transporterer kemiske forbindelser, skaber en reserve af aminosyrerDet kan observeres med dehydrering, alvorligt traume, forgiftning, forbrændinger, kolera.Hvornår:

  • et fald i dets syntese i leveren (hepatitis, cirrose, amyloidose);
  • højt tab af nefrotisk syndrom (nyrepatologi), omfattende skader og forbrændinger, blodtab, enteritis med diarré, opkastning;
  • ernæringsmæssig proteinmangel
  • akut og kronisk betændelse (autoimmune systemiske processer, onkologiske sygdomme);
  • feber;
  • umodenhed i leveren hos små børn og for tidlige babyer.
Glukose: karakteriserer kulhydratmetabolisme og energireserve i kroppenKan være i strid med teknologien til at tage blod (ikke på tom mave), nedsat glukosetolerance, diabetes mellitus.

Det sker med patologi i hypofysen, binyrerne, skjoldbruskkirtlen og bugspytkirtlen.

Dechiffrere resultaterne af en biokemisk blodprøve hos børn: indikatorer for normer og afvigelser i tabellen

Når der opstår en funktionsfejl i barnets krop, er den rette indstilling af den korrekte diagnose meget vigtig. Jo hurtigere behandlingen begynder, jo mindre sandsynlige negative konsekvenser for den lille patient. Imidlertid er ikke alle diagnostiske metoder anvendelige til børn. En biokemisk blodprøve gør det muligt hurtigt og nøjagtigt at vurdere tilstanden af ​​barnets krop.

Hvad er en biokemisk blodprøve, og hvad gøres den for?

En biokemisk blodprøve er en laboratoriediagnostisk metode, der giver dig mulighed for at bestemme tilstanden for alle funktionelle systemer og indre organer hos en person. Biokemi ordineres normalt for at afklare en foreløbig diagnose, for at kontrollere effektiviteten af ​​behandlingen, eller hvis der er mistanke om latente infektioner og sygdomme. Denne analyse hjælper med at identificere sygdommen i starten..

Når undersøgelsen er ordineret til børn?

En biokemisk blodprøve ordineres til en person i alle aldre. Nyfødte gør det for at udelukke arvelige sygdomme eller medfødte patologier. Behovet for biokemi opstår, når barnet klager over dårligt helbred. Indikationerne for udnævnelsen af ​​en detaljeret blodprøve til børn er:

  • mistanke om medfødte sygdomme eller patologier i indre organer;
  • neonatal gulsot syndrom
  • påstået infektion af babyen i livmoderen;
  • behovet for at bekræfte den foreløbige diagnose
  • svær mavesmerter uden åbenbar grund
  • langvarig opkastning eller diarré
  • langvarig subfebril kropstemperatur hos barnet
  • verifikation af effektiviteten af ​​den ordinerede terapi.

Sådan forberedes du på proceduren?

For at opnå et nøjagtigt resultat er det nødvendigt at forberede barnet korrekt til proceduren. Doner blod til biokemisk analyse på tom mave indtil kl. 12. Det er nødvendigt, at der er gået mindst 8-10 timer siden sidste måltid. Du skal spise middag senest kl. 20.00, derefter kan du kun give barnet rent vand.

Før du tager biokemi, skal du afstå fra at bruge medicin, fede og krydrede fødevarer, mel og søde fødevarer. Børn, der allerede er i stand til at forstå essensen af ​​medicinske procedurer, skal forklares, at de ikke behøver at bekymre sig. Hvis patienten ikke forbliver ubevægelig under proceduren, kan der opstå et blå mærke på stedet for hegnet.

Før analysen er det nødvendigt at begrænse barnets fysiske aktivitet. Det er svært at lade en ammende baby være sulten i 8 timer, så du kan fodre ham lidt. Du bør dog informere din sundhedsperson, inden du donerer blod. I nødsituationer udføres en biokemisk blodprøve uden særlig træning..

Hvordan blod trækkes og testes?

En blodprøve for biokemi er taget fra en vene (i albuen). Hos spædbørn er hegnet taget fra hælen eller venen på hovedet. Tidligere blev injektionsstedet behandlet med alkohol. Armen over albuen trækkes sammen med en turnet. Materialet opsamles med en steril sprøjte. Efter prøveudtagning påføres en antiseptisk behandlet bomuldsuld eller serviet på injektionsstedet. For at undgå hæmatomer er armen bøjet i albuen et stykke tid.

Blod til biokemisk analyse tages fra en vene

Undersøgelsen af ​​biomateriale udføres på specielt udstyr under laboratorieforhold. Resultaterne er normalt tilgængelige om 24 timer. I nødsituationer er det muligt at modtage en klar analyse på få timer. I private klinikker leveres internettjenester, der giver resultaterne af forskningen uden at besøge en medicinsk institution.

Tabel over normer for børn

Biokemisk analyse afslører forskellige stoffer i blodet. Med forskellige svigt i kroppen vil de undersøgte indikatorer være højere eller lavere end standarden. Koncentrationsgraden for forskellige stoffer i menneskekroppen ændres med alderen.

Tabellen viser normerne for biokemisk blodanalyse hos børn:

Gruppe af stofferIndeksAlder
op til 1 måned1 måned - 12 måneder1 år - 14 årfra 14 år
ProteinSamlet protein, g / l48-6957-7362-8264-83
C-reaktivt protein, mg / l---op til 0,5
Albumin, g / l35-4435-4836-5533-50
Seromucoid, enheder0,13-0,20,13-0,20,13-0,20,16-0,2
Enzymer, u / lAmylaseop til 120op til 160
ALT13-4510-40op til 44
AST25-7525-7516-6110-40
Alkalisk fosfataseop til 150op til 640op til 268
Lipaseop til 130op til 190
LGDfra 4 livsdage til 500op til 500op til 450135-295
Cholinesterase3000-93004400-15500
Kulhydrater, μmol / lGlukose1.7-4.73.3-6.13.3-6.13,8-5,82
Fructosamin-204-284
Lipider, μmol / lKolesterol1,6-3,01,8-4,93,7-6,53,0-6,0
Lipoprotein-kolesterol med lav densitet1,6-3,51,9-4,7
Lipoprotein-kolesterol med høj densitet0,9-1,90,7-2,2
Pigmenter, μmol / lSamlet bilirubin17-683.4-20.73.41-17.0
Bilirubin direkte4.3-12.80,83-3,40-3,41
Bilirubin indirekte12,8-55,22,56-17,33.4-13.7
Ikke-molekylære nitrogenholdige stoffer, μmol / lKreatinin35-11054-115
Urinsyre0,14-0,290,14-0,210,17-0,41146-349
Urinstof2,5-4,53,3-5,84.3-7.32.39-6.29
Uorganiske stoffer og vitaminer, μmol / lChlorider93-11296-11198-106
Jern9,8-336.3-159,3-328.8-30.4
Kalium4,5-6,54,0-5,63.6-5.13.4-5.5
Kobber1,9-10,54.2-2411.0-2515.7-31.4
Natrium135-155133-142132-156136-145
Calcium2.2-2.52,3-2,872.14-2.5
Fosfor1,8-2,71.3-2.31,0-1,80,88-1,44
Magnesium0,66-0,950,7-1,20,67-1,04
Vitamin B12, ng / ml160-1300181-900
Folinsyre, ng / ml3-173.1-17.1

Hvad siger afvigelser fra normen??

Ved blodbiokemi kan du lære om leveren, nyrerne, hjertet, galdegangene. De undersøgte blodelementer hjælper med at bestemme niveauet af vitaminer og mineraler såvel som sygdomsstadiet.

Afkodning af resultaterne

Dechifrering af forskningsresultaterne er specialisters arbejde. Men mange forældre, der har modtaget babyens analyser i deres hænder, prøver på egen hånd at finde ud af de digitale indikatorer. Biokemisk analyse beskriver flere dusin elementer. Vi vil overveje de mest almindelige indikatorer:

  • En stigning i den samlede mængde protein i barnets blod kan betyde, at kroppen er dehydreret, der opstår inflammatoriske processer, infektioner og neoplastiske formationer udvikler sig. Dette tal stiger også med alvorlige forbrændinger. Leversygdomme, tarmproblemer, udtømning af kroppen på grund af manglende ernæring eller nyresygdom, onkologi, intern blødning, forgiftning af kroppen fører til et fald i normen for total protein.
  • Udseendet af c-reaktivt protein i et barns krop indikerer udviklingen af ​​betændelse i kroppen. Det forekommer normalt hos voksne med gigt.
  • Albumin stiger med dehydrering og et overskud af vitamin A i kroppen. En nedsat indikator kan indikere hjertesvigt, nyresygdom, lungeødem, gastrointestinal patologi, ondartet tumor, stort blodtab (se også: et barn har mild anæmi).
  • Hvis seromukoider sænkes, er leverfunktion mulig. En stigning i indikatoren indikerer inflammatoriske processer og en mulig ændring i væv..
  • En stigning i niveauer af amylase og lipase flere gange indikerer problemer i bugspytkirtlen.
  • AST (aspartataminotransferase) øges i pancreatitis, lever- og hjertesygdomme.
  • Med en stigning i ALT (alaninaminotransferase) kan et barn diagnosticeres med hjertesygdom eller nyresygdom.
  • Et lavt niveau af alkalisk fosfatase forårsager mistanke om anæmi hos et barn. Overdreven normer for dette enzym forårsager rakitis, leukæmi, viral hepatitis, cytomegalovirus og tarminfektioner.
  • I tilfælde af overtrædelse af kulhydratmetabolismen afviger glukose og fructosamin fra normen (vi anbefaler, at du læser: hvad er normen for glukose i blodet hos børn: tabel). Høje glukoseniveauer observeres hos børn med diabetes mellitus.
  • Kolesterol over det normale indikerer behovet for at kontrollere leverens og det kardiovaskulære systems funktion. Lipidsænkning forekommer ved svær leversygdom.
  • Pigmenter stiger med gulsot. På samme tid viser direkte bilirubin, at sygdommen ikke er giftig, mens indirekte bilirubin indikerer alvorlig forgiftning af kroppen (vi anbefaler at læse: hvad skal være normen for bilirubin hos en måned gammel baby?).
  • Kvælstofholdige stoffer giver information om nyrefunktion. Deres vækst indikerer dårlig funktion af disse organer. Kreatinin falder i endokrine sygdomme.

Dechifrering af afvigelser fra normen for uorganiske stoffer og vitaminer er vist i tabellen:

IndeksOver det normaleUnder det normale
ChloriderDiabetes, vandbalance, nyresygdom.Acidose, traumatisk hjerneskade, mangel på væske i kroppen.
JernKolecystitis, anæmi, hepatitis.Levercirrhose, jernmangel, hævelse, C-vitaminmangel.
KaliumHovedtraume, dehydrering, funktionsfejl i skjoldbruskkirtlen, funktionsfejl i mave-tarmkanalen.Sygdomme i det kardiovaskulære system, gastrointestinale sygdomme, nervesygdomme.
KobberHyperthyroidisme, hypothyroidisme, anæmi.Sygdomme i lever og nyrer.
NatriumDehydrering.Insufficiens i binyrerne og nyrerne.
CalciumOnkologi, sygdomme i binyrerne og nyrerne, et overskud af D-vitamin.D-vitaminmangel, pancreatitis, leversvigt.
FosforCirrose, acidose, nyresvigt.Rakitis, svær opkastning og diarré.
MagnesiumKnoglemarv onkologi, skjoldbruskkirtel dysfunktion, autoimmune sygdomme.Rus, stress, fejl i skjoldbruskkirtlen.
Vitamin B12Leukæmi, hepatitis, cirrose (se også: årsager og symptomer på leukæmi hos børn).Stress, underernæring.
FolsyreUbalanceret ernæring, kirurgiske indgreb.Dårlig ernæring, mavesår.

Flere indikatorer kan indikere tilstedeværelsen af ​​den samme sygdom og omvendt en - for forskellige sygdomme. I denne henseende kan forældre fejlagtigt give deres barn en skuffende diagnose uden ordentlig træning og den nødvendige viden..

Biokemisk blodprøve - hvad viser den? Forberedelse og donation af blod. Normer for indikatorer hos børn og voksne (tabel)

Webstedet giver kun baggrundsinformation til informationsformål. Diagnose og behandling af sygdomme skal udføres under tilsyn af en specialist. Alle stoffer har kontraindikationer. Der kræves en specialkonsultation!

Biokemisk blodprøve er en udbredt metode til laboratoriediagnose af forskellige sygdomme og lidelser i de indre organers og systemers funktion..

Biokemisk blodprøve - hvad er det??

Konceptet med en biokemisk blodprøve inkluderer en hel liste over forskellige parametre, der bestemmes i humant venøst ​​blod. Disse parametre repræsenterer koncentrationen eller aktiviteten af ​​forskellige stoffer, der dannes i organer og væv og trænger ind i den systemiske cirkulation. Da sådanne stoffer dannes og "arbejder" i strengt definerede organer eller systemer, kan man, afhængigt af deres koncentration, bedømme disse organers tilstand og funktionelle aktivitet. Derfor giver en biokemisk blodprøve en forholdsvis stor mængde information om de indre organers arbejde og tilstand baseret på bestemmelse af indholdet eller aktiviteten i blodet af stoffer dannet i disse organer..

Det er således indlysende, at bestemmelsen af ​​forskellige parametre i den biokemiske blodprøve gør det muligt at bedømme de indre organers tilstand og arbejde på det aktuelle tidspunkt og følgelig identificere eller mistanke om en række sygdomme i de tidlige stadier, når kliniske symptomer stadig er fraværende, men der allerede er en krænkelse af organet. Derudover kan du, baseret på resultaterne af en biokemisk blodprøve, overvåge effektiviteten af ​​behandlingen eller spore udviklingen af ​​alvorlige bivirkninger..

I komplekset af biokemisk blodanalyse kan koncentrationen af ​​proteinforbindelser, stoffer dannet under metaboliske reaktioner, hormoner, ioner såvel som aktiviteten af ​​enzymer, der sikrer det normale forløb af metaboliske processer, bestemmes.

Da den biokemiske blodprøve inkluderer parametre, der afspejler arbejdet i forskellige organer og systemer, ordinerer lægen i hvert specifikt tilfælde bestemmelsen af ​​kun de parametre, der afspejler det angiveligt beskadigede organs arbejde. For eksempel, hvis en læge har mistanke om en leversygdom, er der i en biokemisk blodprøve kun de parametre, der afspejler leverens tilstand og funktion, ordineret, såsom for eksempel bilirubin, totalprotein, aspartataminotransferase (AST), alaninaminotransferase (ALT) osv..

Hvad viser en biokemisk blodprøve?

En biokemisk blodprøve afspejler tilstanden og den funktionelle aktivitet i både kroppen som helhed og dens individuelle organer og systemer. Da hver indikator for biokemisk analyse afspejler tilstanden og arbejdet i et bestemt organ eller system, er det umuligt at sige generelt, hvad denne analyse viser. Når alt kommer til alt viser hver indikator visse lidelser og kun i forhold til de organer, hvormed den produceres. Derfor er det hensigtsmæssigt at tale om betydningen af ​​hver indikator for den biokemiske blodprøve separat. I afsnittet om analyseindikatorer vil vi se på betydningen af ​​hver af dem og angive, hvad den kan tale om..

Referenceværdier og normer

Før du fortsætter med diskussionen af ​​indikatorerne for en biokemisk blodprøve, er det nødvendigt at fremhæve sådanne begreber som norm- og referenceværdier, som ofte forveksles under moderne forhold på grund af de særlige egenskaber ved produktionen af ​​laboratorietests.

Så normen er intervallet af værdier for enhver indikator for den biokemiske blodprøve, som er karakteristisk for raske mennesker. Desuden bestemmes normerne i hvert land eller endda region på baggrund af en undersøgelse af et stort antal raske mennesker, hvorefter der ved hjælp af statistiske metoder udledes en normal værdi for en bestemt indikator. I processen med at bestemme normerne for hver indikator anvendes strengt den samme standardmetode til at bestemme dens koncentration eller aktivitet uden ændringer eller ændringer. Normen er således intervallet af værdier af parametrene for den biokemiske blodprøve, der er karakteristisk for raske mennesker og bestemt ved samme standardmetode.

I praksis kan hvert laboratorium i øjeblikket ikke bruge de standardmetoder, der blev brugt til at fastlægge normerne for en eller anden indikator for den biokemiske blodprøve, men deres forskellige ændringer. Følgelig afviger værdierne af indikatorer for biokemisk blodanalyse hos raske mennesker, bestemt ved forskellige ændringer af standardmetoder, fra tidligere verificerede normer. Og i sådanne situationer bestemmer laboratorier og producenter af færdige modificerede metoder det værdiforbrug, som en bestemt indikator for blodbiokemi kan tage hos raske mennesker. Dette værdiområde kaldes referenceværdierne, som faktisk kun er indikatorer for normen for denne specifikke anvendte ændring af standardteknikken..

Normen er således indikatorens mulige værdier, når den bestemmes ved en strengt standardmetode. Og referenceværdien er indikatorens norm, som ikke bestemmes af standardmetoden, men af ​​dens modifikation.

Og da i øjeblikket næsten ethvert laboratorium ikke bruger standardmetoder til at bestemme indikatorerne for en biokemisk blodprøve, men deres forskellige ændringer, er referenceværdier angivet for dem uden fejl, som er forskellige for hvert laboratorium. Faktisk er referenceværdier normerne for en bestemt indikator i forhold til den anvendte ændring af standardmetoden til deres bestemmelse..

Derfor er det meget vigtigt at finde ud af referenceværdierne i det laboratorium, hvor analyserne blev udført, da de kan afvige lidt fra et andet laboratorium. Desuden tilrådes det af samme grund, hvis det er nødvendigt at kontrollere værdien af ​​en indikator for en biokemisk blodprøve i lang tid, at tage prøver i samme laboratorium..

Forberedelse til en biokemisk blodprøve

På tærsklen til donation af blod til biokemisk analyse bør fede fødevarer udelukkes fra kosten, alkoholholdige drikkevarer bør opgives, og fysisk og psyko-følelsesmæssig stress bør minimeres. Det vil sige, at det i løbet af dagen på tærsklen til testen er nødvendigt at føre et roligt målt liv, ikke at overspise, ikke drikke alkohol, ikke være nervøs og ikke engagere sig i tungt fysisk arbejde (inklusive sports træning). Blod til analyse gives strengt på tom mave efter 8 - 14 timers faste om natten. Dette betyder, at hvis levering af en biokemisk blodprøve er planlagt til 8-00 om morgenen, er det tilladt at spise indtil 24-00 om natten, men det er ønskeligt, at fastetiden er 14 timer. Under afholdenhed fra mad, før man tager en biokemisk blodprøve, er det tilladt at drikke vand.

Hvis en biokemisk test skal tages hurtigst muligt, er det tilladt at tage blod om dagen mindst efter en 4-timers faste.

Derudover skal du stoppe med at tage medicin før du tager analysen i 1-3 dage. Hvis dette ikke er muligt, skal lægen og laboratoriepersonalet informeres om de medicin, der tages, så de kan tage hensyn til deres mulige indvirkning på testresultaterne..

Det tilrådes også ikke at ryge i 12 timer, før du tager testen. Men hvis det er umuligt at holde op med at ryge i en sådan periode, skal du afstå fra at ryge i mindst 30-60 minutter, før du tager en biokemisk blodprøve.

Umiddelbart før bloddonation til analyse anbefales det at sidde på klinikken i 10 - 15 minutter, slappe af, falde til ro og komme til en afbalanceret sindstilstand.

Hvis et barn under 5 år tager en biokemisk analyse, skal han i 30 minutter, før han tager blod, få kogt vand efter at have drukket 150-200 ml (glas) i løbet af denne tid.

Der er ikke behov for at udføre andre forberedende foranstaltninger, inden du tager en biokemisk blodprøve..

Hvordan og hvor man skal tage en biokemisk blodprøve?

Til produktion af biokemisk analyse anvendes blod fra en vene. Følgelig udføres blodprøvetagning til denne analyse i et behandlingsrum i en almindelig kommunal klinik eller et privat medicinsk center. For at gøre dette lægger sygeplejersken patienten på en stol, trækker armen i skulderområdet med et gummibånd, beder om at klemme og løsne næven flere gange, så venerne svulmer op og bliver godt synlige i albueområdet og derefter med en sprøjte med en tynd nål gennemborer venevæggen og samler den krævede mængde blod. Blodet overføres til et reagensglas - enten et plastik med et gelfyldstof eller til et rent glasrør uden fyldstoffer. Og så transporteres blodet til laboratoriet, hvor der udføres biokemisk analyse.

Du kan tage en biokemisk blodprøve i private laboratorier eller i laboratoriet i en statsklinik. På en betalt basis kan du også tage en biokemisk analyse på laboratorierne i forskellige kommunale tværfaglige hospitaler eller videnskabelige forskningsinstitutter (forskningsinstitutter) med medicinsk fokus.

Tilmeld dig en biokemisk blodprøve

For at lave en aftale med en læge eller diagnostik skal du bare ringe til et enkelt telefonnummer
+7 495 488-20-52 i Moskva

+7 812 416-38-96 i Skt. Petersborg

Operatøren vil lytte til dig og omdirigere opkaldet til den nødvendige klinik eller bestille en aftale med den specialist, du har brug for.

Biokemiske blodprøveindikatorer

En biokemisk blodprøve kan omfatte følgende indikatorer:

1. Aktivitet af enzymer:

  • Alpha-amylase (amylase);
  • Alaninaminotransferase (ALT);
  • Aspartataminotransferase (AsAT);
  • Gammaglutamyltransferase (GGT);
  • Syrephosphatase (AC);
  • Kreatinfosfokinase (CPK);
  • Kreatinfosfokinase, MV-underenhed (CPK-MB);
  • Lactatdehydrogenase (LDH);
  • Lipase;
  • Pepsinogener I og II;
  • Cholinesterase (ChE);
  • Alkalisk fosfatase (ALP).

2. Koncentration af substrater i blod:
  • Indikatorer for fedtmetabolisme (total cholesterol, lipoproteiner med høj densitet, lipoproteiner med lav densitet, triglycerider, apolipoproteiner A1 og B, lipoprotein a);
  • Indikatorer for kulhydratmetabolisme (glukose, glukosetolerancetest, lactat, C-peptid, glykosyleret hæmoglobin, fructosamin);
  • Blodproteiner (total protein, albumin, proteinfraktioner);
  • Inflammationsindikatorer (alfa-2-makroglobulin, antistreptolysin-O, C-reaktivt protein, reumatoid faktor, alpha1-antitrypsin, eosinofilt kationisk protein);
  • Indikatorer for hjerteskade (troponin, myoglobin, terminalt propeptid for natriuretisk hormon);
  • Pigmenter og galdesyrer (total, direkte og indirekte bilirubin såvel som galdesyrer);
  • Vitaminer (cyanocobalamin, folinsyre, 25-OH vitamin D);
  • Jernmetabolismeindikatorer (total jern, transferrin, ferritin, umættet jernbindende kapacitet i serum, haptoglobin, ceruloplasmin);
  • Osteoporoseindikatorer (aminoterminal propeptid af type I procollagen, osteocalcin og C-telopeptid af type I collagen);
  • Homocystein;
  • Urinstof
  • Urinsyre;
  • Kreatinin;
  • Medicin og psykoaktive stoffer i blodet (alkohol, stoffer, barbiturater, lithium, lamotrigin, fenobarbital osv.).

3. Koncentration af ioner (elektrolytter) i blodet:

  • Kalium;
  • Natrium;
  • Klor;
  • Calcium (total eller ioniseret);
  • Magnesium;
  • Fosfor;
  • Jern.

4. Koncentrationen af ​​sporstoffer i blodet (kviksølv, guld, cadmium, selen, zink, molybdæn, cobalt osv.).

5. Tumormarkører (AFP, CEA, CA-125 osv.).

I praksis ordinerer lægen som en del af en biokemisk blodprøve kun individuelle indikatorer - dem, der er nødvendige for at vurdere tilstanden af ​​et sygt organ eller system. Den hyppigst foreskrevne bestemmelse af enzymaktivitet, koncentrationen af ​​substrater og elektrolytter inden for rammerne af biokemisk analyse. Men bestemmelsen af ​​koncentrationen af ​​sporstoffer, selvom den hører til den biokemiske analyse af blod, er sjældent ordineret og adskiller sig, da metoderne til vurdering af niveauet af sporstoffer er ret komplicerede og kun udføres i separate laboratorier. Desuden udføres bestemmelsen af ​​koncentrationen af ​​sporstoffer kun i vanskelige tilfælde, når diagnosen er uklar, og formodentlig er der en mangel eller et overskud af disse kemiske forbindelser i kroppen. Også bestemmelsen af ​​koncentrationen af ​​tumormarkører skiller sig ud i den biokemiske blodprøve. Disse indikatorer, selvom de henviser til "biokemi" af blod, men udelukkende på basis af metoder til deres bestemmelse. Og i praksis ordineres tumormarkører aldrig som indikatorer for biokemisk analyse. Om nødvendigt giver lægen en separat henvisning og angiver i den, hvilke tumormarkører der er behov for i hvert specifikt tilfælde. Nedenfor vil vi kort overveje vigtigheden af ​​hver indikator for den biokemiske blodprøve (hvad den taler om), idet kun tumormarkører og sporstoffer udelades.

Normer for biokemisk blodanalyse hos børn og voksne i tabellen

For at gøre det lettere at orientere, viser nedenstående tabel de sammenfattende normer for biokemiske blodprøveindikatorer for mænd, kvinder og børn.

! Det skal huskes, at tabellen viser standarderne for de mest almindelige metoder til bestemmelse af aktiviteten og koncentrationen af ​​forskellige enzymer og stoffer, som kan være ugyldige for et bestemt laboratorium på grund af det faktum, at det bruger en anden metode til vurdering af aktiviteten og koncentrationen af ​​stoffer. Derfor skal normerne og faktisk referenceværdierne for hver parameter i den biokemiske blodprøve anerkendes i laboratoriet, hvor analysen blev taget..

Biokemisk blodprøveindikatorNormen hos voksne mænd og kvinderNormen hos børn
Alfa-amylase (amylase)18-70 år gammel - 25-125 U / l
Over 70 år - 20 - 160 U / l
Yngre end 1 år - 5-65 U / l
Fra 1 til 18 år - 25 - 125 U / l
Alaninaminotransferase (ALT)Kvinder - under 31 U / l
Mænd - mindre end 41 U / l
Mindre end 1 år - mindre end 54 U / l
1-3 år - mindre end 33 U / l
3-6 år - mindre end 29 U / l
6-12 år - mindre end 39 U / l
12 - 17 år: drenge - mindre end 27 U / l, piger - mindre end 24 U / l
17 - 18 år - som voksne mænd og kvinder
Aspartataminotransferase (AsAT)Mænd - mindre end 47 U / l
Kvinder under 31 U / l
Mindre end 1 år - mindre end 82 U / l
1-3 år - mindre end 48 U / l
3-6 år - mindre end 36 U / l
6-12 år - mindre end 47 U / l
12 - 17 år: drenge - mindre end 29 U / l, piger - mindre end 25 U / l
17 - 18 år - som voksne mænd og kvinder
Gamma-glutamyltransferase (GGT)Mænd - mindre end 61 U / ml
Kvinder - mindre end 36 E / ml
Spædbørn op til 6 måneder - mindre end 204 E / ml
Børn 6 - 12 måneder - mindre end 34 U / ml
Børn 1-3 år - mindre end 18 U / ml
Børn 3-6 år - mindre end 23 E / ml
Børn 6 - 12 år - mindre end 17 U / ml
Unge 12 - 17 år: drenge - mindre end 45 U / ml, piger - mindre end 33 U / ml
Teenagere 17 - 18 år - som voksne
Syrephosphatase (AC)Mænd - mindre end 6,5 U / l
Kvinder - under 5,6 U / l
Børn under 14 år - under 5,5 U / l
Unge over 14 år - som voksne mænd og kvinder
Kreatinfosfokinase (CPK)Mænd - mindre end 190 U / l
Kvinder - under 167 U / l
De første fem livsdage - op til 650 U / l
5 dage - 6 måneder - 0-295 U / l
6 måneder - 3 år - mindre end 220 U / l
3-6 år - mindre end 150 U / l
6-12 år: drenge - under 245 U / l og piger - under 155 U / l
12 - 17 år: drenge - mindre end 270 U / l, piger - mindre end 125 U / l
17 - 18 år gamle - som voksne
Kreatinfosfokinase, MV-underenhed (CPK-MB)Mænd og kvinder - mindre end 24 U / lMindre end 24 U / l
Laktatdehydrogenase (LDH)Mænd og kvinder - 125 - 220 U / l (ifølge andre bestemmelsesmetoder - 140 - 350 U / l)Børn under et år - mindre end 450 U / l
1-3 år - mindre end 344 U / l
3-6 år - mindre end 315 U / l
6-12 år - mindre end 330 U / l
12 - 17 år - mindre end 280 U / l
17 - 18 år gamle - som voksne
LipaseMænd og kvinder:
8-78 U / L (ved anvendelse af andre bestemmelsesmetoder - mindre end 190 U / L)
3 - 57 U / L (ved anvendelse af andre bestemmelsesmetoder - mindre end 130 U / L)
Pepsinogens I og II4 - 22 μg / L (for hvert pepsinogen)4 - 22 μg / l (for hvert pepsinogen)
Cholinesterase (ChE)3700 - 13200 U / L, når du bruger butyrylcholin som substratFra fødslen til seks måneder - mindre end 1000 U / l
Fra 6 måneder til 5 år - 4900 - 19800 U / l
Fra 6 til 12 år - 4200 - 16300 U / l
Fra 12 år - som voksne
Alkalisk fosfatase (ALP)30 - 150 U / lBørn under 1 år: drenge - 80 - 480 U / l, piger - 124 - 440 U / l
Børn 1-3 år: drenge - 104 - 345 U / l, piger - 108 - 310 U / l
Børn 3 - 6 år: drenge - 90 - 310 U / l, piger - 96 - 295 U / l
Børn 6 - 9 år: drenge - 85 - 315 U / l, piger - 70 - 325 U / l
Børn 9 - 12 år: drenge - 40 - 360 U / l, piger - 50 - 330 U / l
Børn 12 - 15 år: drenge - 75 - 510 U / L, piger - 50 - 260 U / L.
Børn 15 - 18 år: drenge - 52 - 165 U / l, piger - 45 - 150 U / l
Total kolesterolGennemsnit 3,2 - 6,2 mmol / l hos voksne mænd og kvinderBørn under 4 år: drenge - 2,95 - 5,25 mmol / l, piger - 2,90 - 5,18 mmol / l
Børn 5 - 10 år: drenge - 3,13 - 5,25 mmol / l, piger - 2,26 - 5,30 mmol / l
Unge 10-15 år: drenge - 3,08 - 5,25 mmol / l, piger - 3,20 - 5,2 mmol / l
Ungdom 15-20 år: drenge - 2,95 - 5,10 mmol / l, piger - 3,08 - 5,18 mmol / l
Lipoproteiner med høj densitetGennemsnit 0,8 - 1,6 mmol / l hos voksne mænd og kvinderBørn 5-10 år: drenge - 0,98 - 1,94 mmol / l, piger - 0,93 - 1,89 mmol / l
Unge 10 - 15 år: drenge og piger - 0,96 - 1,91 mmol / l
Unge 15-20 år: drenge - 0,78 - 1,63 mmol / l, piger - 0,91 - 1,91 mmol / l
Lipoproteiner med lav densitetGennemsnit 1,8 - 5,1 mmol / l hos voksne mænd og kvinderBørn fra 5 til 10 år: drenge - 1,63 - 3,34 mmol / l, piger - 1,76 - 3,63 mmol / l
Unge 10-15 år: drenge - 1,66 - 3,44 mmol / l, piger - 1,76 - 3,52 mmol / l
Unge 15 - 20 år: drenge - 1,61 - 3,37 mmol / l, piger - 1,53 - 3,55 mmol / l
TriglyceriderGennemsnit 0,50 - 3,20 mmol / l hos voksne mænd og kvinderBørn fra 5 til 10 år: drenge - 0,34 - 1,13 mmol / l, piger - 0,40 - 1,24 mmol / l
Unge 10-15 år: drenge - 0,36 - 1,41 mmol / l, piger - 0,42 - 1,48 mmol / l
Unge 15 - 20 år: drenge - 0,45 - 1,81 mmol / l, piger - 0,40 - 1,53 mmol / l
Apolipoprotein A1Mænd - 0,95 - 1,86 g / l
Kvinder - 1,01 - 2,23 g / l
Spædbørn under 1 år: drenge - 0,61 - 1,64 g / l, piger - 0,59 - 1,69 g / l
Børn fra 1 til 12 år: drenge - 0,93 - 1,72 g / l, piger - 0,86 - 1,79 g / l
Unge over 12 år - som voksne
Apolipoprotein BMænd 0,49 - 1,73 g / l
Kvinder 0,53 - 1,82 g / l
Spædbørn under 1 år: drenge - 0,16 - 1,24 g / l, piger - 0,17 - 1,20 g / l
Børn 1 - 12 år: drenge - 0,48 - 1,25 g / l, piger - 0,51 - 1,26 g / l
Teenagere over 12 år - som voksne
Lipoprotein aMindre end 3 g / lLigesom voksne
GlukoseI blodplasma 3,9 - 6,1 mmol / l
I fuldblod 3,3 - 5,5 mmol / L
Nyfødte under et år: i blodplasma - 2,2 - 3,3 mmol / l, i fuldblod - 1,8 - 2,8 mmol / l
Børn 1 - 18 år gamle: i blodplasma - 3,3 - 5,6 mmol / l, i fuldblod - 2,9 - 5,1 mmol / l
Glukosetolerance testMindre end 8,0 mmol / L er normalt
8,0 - 11,1 mmol / l - den indledende fase af diabetes mellitus
Mere end 11,1 mmol / l - diabetes mellitus
Laktat0,5 - 2,2 mmol / l0,5 - 2,2 mmol / l
C-peptid0,78 - 1,89 ng / ml eller 0,26 - 1,63 mmol / L eller 260 - 1730 pmol / L
Glykosyleret hæmoglobin4,0 - 5,2% (mindre end 6% acceptabelt)4,0 - 5,2% (acceptabelt mindre end 6%)
Fructosamin205 - 285 μmol / l188 - 271 μmol / l
Total proteinMænd og kvinder 65 - 85 g / lNyfødt under 1 måned - 44 - 67 g / l
Spædbørn 1 - 6 måneder - 45 - 70 g / l
Børn 6 - 12 måneder - 50 - 76 g / l
Børn 1 - 2 år - 55 - 75 g / l
Børn 2 - 14 år - 60 - 80 g / l
Teenagere over 14 år - som voksne
Albumin18-60 år gammel - 35-52 g / l
60-90 år - 32-46 g / l
Over 90 år - 29 - 45 g / l
Nyfødte op til 1 måned - 27 - 43 g / l
Børn 1 måned - 1 år - 28 - 48 g / l
Børn 1 - 14 år - 38 - 54 g / l
Børn 14 - 18 år - 32 - 45 g / l
ProteinfraktionerAlbumin - 35 - 52 g / l
Alpha1-globuliner - 2 - 4,5 g / l
Alpha2-globiner - 4-10 g / l
Betaglobuliner - 5-11 g / l
Gamma globuliner - 6 - 14 g / l
Børn under 6 måneder: albumin - 27 - 48 g / l, alpha1-globuliner - 2,1 - 5,4 g / l, alpha2-globuliner - 3,4 - 8,6 g / l, beta-globuliner - 3, 5 - 6,7 g / l, gammaglobuliner - 7 - 16 g / l
Børn 6 - 12 måneder: albumin - 28 - 48 g / l, alpha1-globuliner - 1 - 3,7 g / l, alpha2-globuliner - 5,0 - 9,5 g / l, beta-globuliner - 4,7 - 7,8 g / l, gammaglobuliner - 5-13 g / l
Børn 1 - 16 år gamle: albumin - 32 - 54 g / l, alpha1-globuliner - 1-4 g / l, alpha2-globuliner - 4,8 - 12,1 g / l, beta-globuliner - 4,3 - 11, 0 g / l, gammaglobuliner - 5 - 17 g / l
Børn over 16 år: som voksne
Alpha 2-makroglobulinMænd:
18-30 år gammel - 1,5 - 3,7 g / l
Over 30 år - 1,5 - 3,5 g / l
Kvinder:
18-30 år gammel - 1,58 - 4,1 g / l
Over 30 år gammel - 1,75 - 4,2 g / l
Børn 1 - 10 år - 2,0 - 5,8 g / l
Børn 11 - 18 år - 1,6 - 5,1 g / l
C-reaktivt protein0 - 5 mg / l0 - 5 mg / l
Antistreptolysin-OMindre end 200 U / lBørn under 7 år - mindre end 100 U / l
Børn fra 7 til 14 år - 150 - 250 U / l
Teenagere over 14 år - mindre end 200 U / l
Reumatoid faktor0 - 30 IE / ml0 - 30 IE / ml
Alfa 1-antitrypsin18-60 år gammel - 0,78 - 2,0 g / l (780-2000 mg / l)
Over 60 år - 1,15 - 2,0 g / l (1150-2000 mg / l)
Nyfødte under et år - 1,45 - 2,7 g / l (1450 - 2700 mg / l)
Børn 1 - 18 år - 0,78 - 2,0 g / l (780-2000 mg / l)
Eosinofilt kationisk proteinMindre end 24 ng / mlMindre end 24 ng / ml
Troponin0 - 0,07 ng / mlBørn under 3 måneder - mindre end 0,1 ng / ml
Børn 3 måneder-18 år - mindre end 0,01 ng / ml
MyoglobinKvinder: 12 - 76 mcg / L
Mænd: 19 - 92 mcg / L
Ligesom voksne
Terminal propeptid af natriuretisk hormonUnder 75 år - mindre end 125 pg / ml
Over 75 år - mindre end 450 pg / ml
Samlet bilirubin18-60 år: 3,4 - 21 μmol / l
60-90 år: 3 - 19 μmol / l
Over 90 år: 3 - 15 μmol / l
Nyfødte den første dag - 24 - 149 μmol / l
Nyfødte 2-5 dage - 26 - 205 μmol / l
Børn 1 måned - 18 år - 3,4 - 21 μmol / l
(fra 5 til 30 dage hos nyfødte falder bilirubin hos voksne)
Direkte bilirubin3,4 - 8,6 μmol / lNyfødte op til 14 dage - 5,7 - 12,1 μmol / l
14 dage - 1 år - 3,4 - 5,2 μmol / l
1-9 år - ikke mere end 3,4 μmol / l
9 - 13 år - 2,1 - 5,0 μmol / l
13 - 19 år: drenge - 1,9 - 7,1 μmol / l, piger - 1,7 - 6,7 μmol / l
Indirekte bilirubinOp til 19 μmol / lMindre end 19 μmol / l
GaldesyrerMindre end 10 μmol / lMindre end 10 μmol / l
Samlet jernMænd: 10 - 31,3 μmol / L
Kvinder: 9 - 24,3 μmol / L
Nyfødte op til 1 måned: 17,9 - 44,8 μmol / L
Børn 1 måned - 1 år: 7,2 - 17,9 μmol / l
Børn 1 - 14 år: 9,0 - 21,5 μmol / L
Teenagere over 14 år - som voksne
TransferrinKvinder: 16 - 60 år - 2,5 - 3,8 g / l
Mænd: 16 - 60 år - 2,0 - 3,65 g / l
Mænd og kvinder 60-90 år - 1,9 - 3,75 g / l
Mænd og kvinder over 90 år - 1,86 - 3,47 g / l
Nyfødte op til 4 dage - 1,3 - 2,75 g / l
Børn 4 dage - 3 måneder - 1,3 - 3,32 g / l
Børn 3 måneder - 16 år - 2,03 - 3,60 g / l
Teenagere over 16 år - som voksne
FerritinMænd - 20-250 ng / ml
Kvinder: før overgangsalderen - 10-120 ng / ml, efter overgangsalderen - 30-400 ng / ml
Nyfødte op til 1 måned - 200 - 600 ng / ml
Spædbørn 2-5 måneder - 50-200 ng / ml
Børn 6 måneder - 15 år - 7-140 ng / ml
Unge over 15 år - som voksne
Umættet jernbindende kapacitet af valleMænd: 12,4 - 43 μmol / L
Kvinder: 12,5 - 55,5 μmol / l
HaptoglobinMænd: op til 60 år - 14 - 258 mg / dl, over 60 år - 40 - 268 mg / dl
Kvinder: op til 60 år - 35 - 250 mg / dl, over 60 år - 60 - 273 mg / dl
Børn under 1 år: drenge - 0 - 300 mg / dl, piger - 0 - 235 mg / dl
Børn 1 - 12 år: drenge - 3 - 270 mg / dl, piger - 11 - 220 mg / dl
Unge over 13 år - som voksne
CeruloplasminMænd og kvinder: 15 - 45 mg / dL
Gravide kvinder - 2 til 3 gange den normale norm for voksne
Nyfødte op til 3 måneder - 5 - 18 mg / dL
Børn 6 - 12 måneder - 33 - 43 mg / dL
Børn 1-5 år - 26 - 56 mg / dL
Børn 6 - 7 år - 24 - 48 mg / dL
Børn 7-18 år - 20-54 mg / dL
C-terminale telopeptider af type I kollagenMænd:
18-30 år: 0,087 - 1,2 ng / ml
30-50 år: mindre end 0,584 ng / ml
50-70 år: mindre end 0,704 ng / ml
70 år eller mere: mindre end 0,854 ng / ml
Kvinder:
Fra 18 år til overgangsalderen - mindre end 0,573 ng / ml
Postmenopausal - mindre end 1,008 ng / ml
6 måneder-7 år: drenge 0,5-1,7 ng / ml, piger 0,5-1,8 ng / ml
7-10 år: drenge 0,522 - 1,682 ng / ml, piger 0,566 - 1,69 ng / ml
10 - 13 år: drenge 0,553 - 2,071 ng / ml, piger 0,503 - 2,077 ng / ml
13 - 16 år: drenge 0,485 - 2,468 ng / ml, piger 0,16 - 1,59 ng / ml
16 - 18 år: drenge 0,276 - 1,546 ng / ml, piger 0,167 - 0,933 ng / ml
OsteocalcinKvinder:
Før overgangsalderen 11 - 43 ng / ml
Efter overgangsalderen 15 - 46 ng / ml
Mænd:
18-30 år gamle 24 - 70 ng / ml
30 år og ældre 14 - 46 ng / ml
6 måneder - 6 år: drenge 39 - 121 ng / ml, piger 44 - 130 ng / ml
7 - 9 år: drenge 66 - 182 ng / ml, piger 73 - 206 ng / ml
10 - 12 år: drenge 85 - 232 ng / ml, piger 77 - 262 ng / ml
13 - 15 år: drenge 70 - 336 ng / ml, 33 - 222 ng / ml
16 - 17 år: drenge 43 - 237 ng / ml, piger 24 - 99 ng / ml
HomocysteinMænd:
Under 65 år 5,5 - 16,2 μmol / L
Over 65 år 5,5 - 20 μmol / l
Kvinder:
Under 65 år 4,4 - 13,6 μmol / l
Over 65 år 5,5 - 20 μmol / l
Gravide kvinder - mindre end 10 μmol / l
Børn under 15 år - mindre end 10 μmol / l
Unge over 15 år - som voksne
UrinstofMænd og kvinder:
18-60 år 2,1 - 7,1 mmol / l
60-90 år 2,9 - 8,2 mmol / l
Over 90 år 3,6 - 11,1 mmol / L
Nyfødte op til 1 måned: 1,4 - 4,3 mmol / L.
Børn 1 måned - 18 år: 1,8 - 6,4 mmol / L
UrinsyreMænd:
18-60 år 260-450 μmol / l
60-90 år 250-475 μmol / l
Over 90 år 210 - 495 μmol / l
Kvinder:
18-60 år 135-395 μmol / l
60-90 år 210-435 μmol / l
Over 90 år 130 - 460 μmol / l
Børn under 12 år - 120 - 330 μmol / l
Unge over 12 år - som voksne
KreatininMænd: 65 - 115 μmol / L
Kvinder: 44 - 98 μmol / l
Spædbørn op til 1 år - 20 - 48 μmol / L
Børn fra 1 til 10 år - 27 - 63 μmol / l
Børn 11 - 18 år - 46 - 88 μmol / l
KaliumMænd og kvinder:
3,5 - 5,1 mmol / l
Nyfødte op til 1 måned - 3,7 - 5,9 mmol / l
Børn 1 måned - 2 år - 4,1 - 5,3 mmol / l
Børn 2 - 14 år - 3,4 - 4,7 mmol / l
Teenagere over 14 år - som voksne
NatriumMænd og kvinder:
136 - 145 mmol / l
Nyfødte op til 1 måned: 133 - 146 mmol / L
Børn 1 måned - 14 år: 138 - 146 mmol / l
Teenagere over 14 år - som voksne
KlorMænd og kvinder:
98-110 mmol / l
Spædbørn op til 1 måned - 98-113 mmol / l
Børn 1 måned - 18 år - 100-110 mmol / l
CalciumMænd og kvinder:
2,15 - 2,55 mol / l
Spædbørn op til 10 dages alder - 1,9 - 2,6 mmol / L.
10 dage - 2 år - 2,25 - 2,75 mmol / l
2 - 12 år - 2,20 - 2,70 mmol / l
12-18 år - 2,10 - 2,55 mmol / l
MagnesiumMænd og kvinder over 20: 0,66 - 1,07 mmol / LSpædbørn under 5 måneder - 0,62 - 0,91 mmol / L
Børn 5 måneder - 6 år - 0,7 - 0,95 mol / l
6-12 år - 0,7 - 0,86 mmol / l
12-20 år gammel - 0,7 - 0,91 mmol / l
FosforMænd og kvinder under 60 år: 0,81 - 1,45 mmol / L
Mænd over 60: 0,74 - 1,2 mmol / L
Kvinder over 60: 0,9 - 1,32 mmol / l
Børn under 2 år - 1,45 - 2,16 mmol / l
2 - 12 år - 1,45 - 1,78 mmol / l
12-18 år - 0,81 - 1,45 mmol / l

Forfatter: Nasedkina A.K. Biomedicinsk forskningsspecialist.

Blandet retinal angiopati: symptomer, diagnose og terapi

Hvorfor har kvinder blå mærker på deres kroppe uden grund