Basofiler i blodprøven

På trods af knapheden på basofiler er det på ingen måde umuligt at sammenligne med andre blodlegemer at sige, at de er mindre vigtige for kroppen. Som alle leukocytter udfører basofiler en beskyttende funktion, idet de er de første til at reagere på et allergen eller en infektion. Deres reaktion fører til mobilisering af de resterende celler af denne type - granulocytter til læsionsfokus.

Som andre blodlegemer kan basofiler ændre deres koncentration, hvilket ofte er et tegn på en sygdom, nogle gange ret alvorlig. Derfor, hvis det efter bestået test viste sig, at basofiler i blodet sænkes eller øges, skal du gå til en specialist til en konsultation og en omfattende undersøgelse så hurtigt som muligt..

Basofile basiske egenskaber og funktioner

Basofiler er en undertype af granulocytter sammen med blodlegemer, såsom neutrofiler og eosinofiler, og er en type leukocyt, der også inkluderer lymfocytter og monocytter. Basofile granulocytter har en S-formet kerne, hvilket er ret vanskeligt at se selv på kraftige mikroskoper på grund af granuler af histamin og andre allergenformidlere, der blokerer cytoplasmaet.

Disse celler er de største af alle granulocytter. De indeholder et stort antal mediatorer af allergiske og inflammatoriske processer: histamin, prostaglandiner, serotonin, leukotriener osv. Basofiler fungerer som mediatorer i dannelsen af ​​allergiske reaktioner relateret til den øjeblikkelige type (anafylaktisk shock).

Takket være disse blodlegemer blokeres giftstoffer, hvilket forhindrer spredning i kroppen. Derudover er basofiler ansvarlige for reguleringen af ​​koagulation, produceret af heparin. På deres overflade bærer de immunglobulin E og har evnen til cellelyse (opløsning) eller degranulering (frigivelse af granuler) ved kontakt med et allergen.

Når basofile granulocytter opløses, frigives mange af de ovennævnte biologisk aktive stoffer. Dette danner de synlige manifestationer af allergi og den inflammatoriske proces forårsaget af allergener. Basofiler er i stand til at absorbere faste partikler (fagocytose), men denne funktion gælder ikke for de vigtigste og endda naturlige.

Hovedopgaven for disse celler er hurtig degranulering, hvilket forårsager en stigning i blodforsyningen, vaskulær permeabilitet såvel som strømmen af ​​væske og andre granulocytter. Det vil sige, det primære mål med basofiler er at tiltrække andre celler af denne art til kilden til betændelse..

Normparametre for voksne og børn

Da basofile granulocytter hører til typen af ​​leukocytter, bestemmes deres antal som en procentdel af den samlede mængde af disse blodlegemer. I nogle tilfælde er de absolutte værdier angivet i analyseformularerne. Normen for basofiler i blodet hos voksne, det vil sige den specifikke tyngdekraft, er 0-1 procent, og den absolutte værdi er 0-0,065 * 10 9 g / l.

Normale indikatorer for basofile granulocytter hos børn er næsten de samme som hos en voksen og er lig med 0,4-0,9%. I form af medicinske analyser er oplysningerne om disse celler som følger: VA% (basofiler) - en relativ indikator og VA (abs. Basofiler) - det absolutte indhold af basofiler. Du kan læse mere om basofiler i et barns blod i denne artikel..

Hvad siger afvigelser fra normen??

Niveauet af basofiler i blodet er en slags indikator for tilstedeværelsen af ​​allergiske eller inflammatoriske processer i menneskekroppen. Denne indikator er ikke afgørende for at stille en diagnose, men i de fleste situationer er det nødvendigt for en læge at forstå det fulde billede, der bestemmer den funktionelle aktivitet af leukocytter. Med dens hjælp er det muligt at spore reaktionen af ​​hvide blodlegemer som reaktion på virkningen af ​​forskellige patogener.

Basofile indikatorer øges

Det absolutte indhold af disse celler er ikke konstant. Det kan påvirkes af mange endogene og eksogene faktorer. Samtidig observeres en signifikant stigning i basofiler (over 0,2 * 109 g / l) ekstremt sjældent, men mindre udtalt er et hyppigt fænomen. Hos voksne er de mest almindelige årsager til en stigning i basofiler i blodet som følger:

  • sygdomme i de hæmatopoietiske organer (hæmolytisk anæmi);
  • diabetes mellitus, forgiftning af forskellige etiologier, skoldkopper;
  • myxedema - svigt i bugspytkirtlen;
  • akutte og kroniske sygdomme i fordøjelsessystemet (gastritis, ulcerøs colitis, mave- og duodenalsår);
  • allergiske reaktioner: beskadigelse af åndedrætsorganerne, kløe, urticaria, dermatitis, eksem og andre;
  • svulster i lungerne og bronkier i de indledende faser.

Årsagen til forhøjede basofiler kan også være indtagelse af kortikosteroidmedicin, østrogener eller hormoner ordineret til dysfunktion i skjoldbruskkirtlen. Allergiske reaktioner og blodpatologier er grupper af de mest almindelige tilstande, når et overskud af normen for disse celler bemærkes i blodprøven hos voksne. Hos et barn er lignende manifestationer forårsaget af lignende årsager, men det er stadig værd at tilføje dem forgiftning med giftige stoffer og helminthiske invasioner.

Blodpatologier, der fører til basofilocytose, inkluderer en liste over sygdomme såsom akut og kronisk leukæmi (ondartet patologi i det hæmatopoietiske system), Hodgkins sygdom eller lymfogranulomatose (ondartet patologi i lymfesystemet), ægte polycytæmi (godartet skade på det hæmatopoietiske system). Hver af de anførte patologier kan forårsage en stigning i antallet af eventuelle leukocytgrupper, eksklusive basofile granulocytter.

Processerne, der udfører kroppens beskyttende funktion mod skadelig påvirkning, kan forekomme i åndedræts-, urin- og fordøjelsessystemet. Den negative indflydelse af faktorer giver et signal om at udløse immunresponset, hvilket resulterer i at hormoner og enzymer, der er placeret i basofile granuler, bliver nødvendige.

Nedbrydningen af ​​basofile granulocytter fører til frigivelse af prostaglandin, histamin og andre elementer, hvilket er drivkraften for at starte en beskyttende vævsreaktion på det antigen, der er kommet ind i kroppen. Derudover er der flere andre ikke-patologiske situationer, hvor basofiler også kan øges. Sådanne årsager hos kvinder inkluderer en tilstand, der går forud for menstruationscyklussen og ægløsningsperioden, men som regel er stigningen i niveauet ikke høj med dem..

Det er også værd at nævne, at jernmangel i kroppen ofte fører til en stigning i antallet af basofiler. Af det foregående følger det, at hvis en generel blodprøve indikerede en stigning i indholdet af disse celler, er det kun en specialist, der kan forstå, hvad en sådan stigning betyder. Selvdiagnose i sådanne situationer vil ikke give det ønskede resultat, og forsinkelse i besøg hos en læge vil kun forværre sygdommens udvikling.

En tilgang til eliminering af basophilocytosis

I de fleste tilfælde, når antallet af basofiler vender tilbage til det normale, når man vælger den rigtige behandlingsstrategi for at slippe af med patienten fra den underliggende sygdom, og dens rettidige udnævnelse. Hvis årsagen til basophilocytosis ligger i langvarig brug af hormonelle midler, annulleres medicin eller vælges analoger, der ikke forårsager sådanne bivirkninger.

For at normalisere blodtalet efter behandling af infektiøse og inflammatoriske sygdomme ordineres patienterne et ekstra vitaminforløb såvel som en diæt med inkludering af fødevarer, der indeholder meget B12. Denne tilgang har en gavnlig virkning på den hæmatopoietiske funktion, som påvirker en persons generelle tilstand. Den konstant observerede stigning i niveauet af basofiler er stor sandsynlighed for at få en kronisk sygdom, der skal diagnosticeres og elimineres..

Nedsat indhold af basofiler

En ændring i blodtalet, hvor indikatorerne for basofile granulocytter sænkes, kaldes basophilopeni. Det taler om udtømning af reserver af hvide blodlegemer (leukocytter) i de hæmatopoietiske organer. I nogle tilfælde, når man udfører en blodprøve, viser det sig, at basofiler simpelthen ikke er til stede. Årsagerne til faldet i antallet af disse granulocytter hos voksne har et ret bredt interval..

Af disse skiller sig ud:

  • infektiøse sygdomme, der forekommer i akut form;
  • øget fysisk aktivitet, herunder sport;
  • langvarig faste, strenge diæter, der fører til udmattelse af kroppen
  • hyperthyroidisme - øget produktion af skjoldbruskkirtelhormoner;
  • Cushings syndrom - hyperfunktion i binyrebarken (hyperkortisolisme).

Ofte observeres et fald i antallet af VA hos gravide kvinder i første trimester. Men sådanne værdier anses for at være falske, da niveauet af disse celler ligesom resten falder på grund af en stigning i det samlede blodvolumen ved at øge dets flydende del. Som et resultat viser det sig, at antallet af basofiler forbliver uændret, men koncentrationen pr. Volumen enhed falder. På samme tid vil det være nyttigt at bemærke, at ikke alle tilstande, der fører til basofilopeni, kræver lægehjælp..

Ofte vender disse blodelementer tilbage til normale niveauer alene. Et fald i niveauet af basofiler hos voksne har ikke en åbenbar værdi til diagnose, så der er ofte ikke behov for at være opmærksom på mindre udsving. Men med et udtalt fald eller stigning i værdierne af disse blodlegemer, vil lægen sandsynligvis ordinere et sæt yderligere diagnostiske foranstaltninger for at finde årsagen til disse afvigelser.

Hvad skal man gøre, når basofile niveauer stiger, og hvad det kan betyde?

Materialerne offentliggøres kun til informationsformål og er ikke en recept til behandling! Vi anbefaler, at du konsulterer en hæmatolog på dit hospital!

Medforfattere: Natalia Markovets, hæmatolog

Et øget niveau af basofiler signalerer problemer i kroppen. Disse celler er en slags indikatorer, så hvis der er afvigelser, skal du søge lægehjælp og finde ud af årsagen til stigningen i antallet..

Indhold:

Hvis det ifølge resultaterne af en blodprøve viste sig, at basofilerne er forhøjede, er der en alvorlig grund til at bekymre sig. Antallet af disse blodlegemer er ubetydeligt, men deres rolle for kroppen er enorm. Derfor bør eventuelle afvigelser ikke ignoreres..

Basofiler under et mikroskop

Hvad er basofiler?

Til at begynde med skal vi overveje, hvilken slags celler de er - basofiler. De tilhører kategorien leukocytter, det vil sige hvide blodlegemer. Dette er en særlig form for de såkaldte granulocytter. De deltager indirekte i kroppens forsvar mod infektioner og irriterende stoffer..

Typer af granulocytiske leukocytter

Uddannelsens natur og indholdsnormen

Basofiler dannes i knoglemarven, nemlig i den granulocytiske proces. De kommer ind i den perifere blodbane og fordeles således gennem vævene. Der udfører de deres funktioner og forbliver i kroppen i op til tolv dage..

Den menneskelige krop producerer små mængder basofiler. Normen i forhold til den samlede lymfocytiske formel varierer fra 0,5-1%. Dette beløb er ret nok til sund aktivitet, og eventuelle afvigelser indikerer ofte patologiske processer. Normens absolutte værdi er 0,01-0,065 * 109 enheder pr. Liter blod.

Former af leukocytterAntal hvide blodlegemer
%absolutte værdier (X 109 / l)
Stab neutrofiler1-60,04-0,3
Segmenterede neutrofiler47-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10,0-0,065
Lymfocytter19-371,2-3,0
Monocytter3-110,09-0,6

Tabel: Normer for indholdet af basofiler og andre former for leukocytter

Hvis en voksen har forhøjede basofiler, kaldes denne tilstand basofili. Mindre udsving er tilladt i nogle kategorier af mennesker, for eksempel hos kvinder, hvilket er forbundet med menstruationscyklus og hormoner.

For at forstå, hvad basofiler er i en blodprøve, skal du se nærmere på deres funktioner..

Monocytter er en gruppe celler, en undertype af leukocytter. Deres vigtigste funktioner er at opretholde det menneskelige immunsystem, forhindre udviklingen af ​​infektioner og bekæmpe kræft og parasitter. Da disse celler påvirker lymfocytter, spiller de således en væsentlig rolle i hele det hæmatopoietiske system. Hvad siger det øgede og nedsatte niveau af monocytter??

Cellefunktioner

Basofili indikerer svigt i visse områder af kroppen, som de tilsvarende celler er ansvarlige for.

Vigtig! Basofiler er ikke direkte involveret i opretholdelse af immunitet. Andre grupper af lymfocytter spiller en aktiv rolle.

Basofiler syntetiserer stoffer såsom serotonin, heparin, histamin, leukotriener, prostaglandiner, det vil sige meget aktive forbindelser, der kan påvirke den menneskelige tilstand, når de står over for en fremmed stimulus.

Funktionen af ​​denne type celle er som følger:

  • deltagelse i allergiske reaktioner
  • identifikation af foci af inflammation og infektioner;
  • provokere glat muskelsammentrækning, fremskynde blodgennemstrømningen
  • fremme dannelsen af ​​nye kapillærer
  • fagocytose;
  • regulere blodpropper.

Hvis basofilerne i blodet hos en voksen er forhøjet, betyder det, at der i en eller flere retninger er behov for at øge antallet af disse celler på grund af forstyrrelse af det normale liv.

Grundlæggende funktioner i basofiler

Vigtig! Hovedopgaven er at genkende og reagere på allergener. I dette tilfælde kan reaktionen forløbe hurtigt i form af anafylaktisk shock, når kun basofiler er involveret. Med tilknytning af lymfocytter opstår en forsinket allergi, som er mindre farlig for mennesker.

Symptomer og årsager til forhøjelse

Specifikke symptomer på, at basofiler i blodet er forhøjede, er vanskelige at isolere. Det hele afhænger af årsagen, der fremkaldte afvigelserne. Generelt kan følgende betingelser overholdes:

  • svaghed;
  • let temperaturstigning
  • hududslæt, kløe, rødme;
  • hoste;
  • lakrimation, hævelse
  • ledsmerter;
  • krænkelse af afføringen
  • spontane vægtændringer
  • forstørrelse af milten;
  • leverproblemer.

Læs også artiklen om, hvorfor lymfocytter hos voksne kan sænkes på vores hjemmeside.

Allergiske symptomer kan indikere basofili

Når niveauet af basofiler stiger over normen, mærker visse tegn på patologi sig. Det er yderst sjældent, at intet tyder på tøven. Fraværet af symptomer kan skyldes ændringer i kroppen hos kvinder (menstruation, ægløsning, graviditet).

Det sker også ofte, at segmenterede neutrofiler er forhøjet i blodet. I dette tilfælde skal du gøre dig mere fortrolig med årsagerne til denne patologi..

Hos gravide er mild basofili normal

Hovedårsagerne til basofili er som følger:

  • reaktion på et allergen
  • kronisk bihulebetændelse
  • helminthiasis;
  • tidligt stadium af smitsomme sygdomme;
  • udtømning af immunitet
  • sygdomme i det hæmatopoietiske system;
  • anæmi
  • Hodgkins lymfom;
  • dysfunktion i skjoldbruskkirtlen, diabetes;
  • hepatitis
  • fjernet milt;
  • pulmonal onkologi;
  • kroniske gastrointestinale sygdomme;
  • strålebehandling;
  • tager hormonelle lægemidler.

For at finde ud af det nøjagtige billede og årsagerne til overtrædelser er det nødvendigt at udføre en detaljeret blodprøve samt udføre en række yderligere undersøgelser. Dette gælder især for de patienter, der har mistanke om tilstedeværelsen af ​​alvorlige patologier..

Løsning på problemet

Det er kun muligt at normalisere basofilindikatoren gennem behandling af høj kvalitet af den underliggende sygdom, der fremkaldte dens stigning. Først efter eliminering af stimulus er positive ændringer mulige.

For at finde ud af, hvilke stoffer der forårsager den uønskede reaktion, udføres en basofil aktiveringstest, når det kommer til allergier. Til dette anvendes celler opnået fra patientens blod. In vitro-metoden bruges til ikke at bringe en persons helbred i fare og ikke forårsage ubehag under eksperimentet.

Bemærk: Kroppens reaktion på de anvendte stoffer muliggør identifikation af tidligere ukendte potentielle kilder til allergener. En sådan test er især relevant i nærvær af atopisk dermatitis..

Det er muligt at normalisere basofiler i blodet, når de delvis øges på følgende måder:

  • stoppe med at bruge stoffer, der kan fremkalde en øget syntese af disse celler;
  • berige menuen med jernholdige fødevarer;
  • eliminere vitamin B12-mangel.

Det anbefales at udfylde manglen på vitamin B12 og jern

I nærværelse af basofili er det bydende nødvendigt at undersøge årsagen til dens udvikling hos lægen og træffe foranstaltninger for at eliminere den. Selvom der ikke er så mange af disse celler i menneskekroppen som andre lymfocytter, kan en stigning i deres koncentration selv med en lille procentdel negativt påvirke sundheden og undertiden endda true livet, som i tilfælde af en hurtig allergisk reaktion.

Basofiler øges hos en voksen - hvad betyder det; normer og årsager til basofili

Nu vil du finde ud af, hvad dette betyder, hvis basofiler som følge af en blodprøve blev øget hos en voksen. Leukocytformel er en undersøgelse for at dechifrere antallet af hver subpopulation af leukocytter. Resultaterne præsenteres som en procentdel af hver type celler eller deres absolutte antal.

Normalt repræsenterer basofiler den mindste population af leukocytceller. Efter deres antal bestemmes tilstedeværelsen eller fraværet af en allergisk reaktion hos patienten. Imidlertid kan deres værdi ændre sig på baggrund af andre patologier: onkologi, infektion eller inflammatoriske læsioner i tarmvæv, nogle typer anæmi, nyreskader osv..

Prisen på analysen "Leukocytformel" i private laboratorieafdelinger - fra 150 rubler. Vilkår for udførelse afhænger af laboratoriets arbejdsbyrde, maksimalt - 1 dag.

Hvad er basofiler i en blodprøve?

Basofiler er en delmængde af hvide blodlegemer. Et særpræg er kernens evne til at absorbere det grundlæggende farvestof. Denne evne gør det let at skelne basofiler fra andre celler i blodet..

Husk at eosinofile granulocytter pletter intenst lyserøde, og neutrofiler absorberer sure og basiske farvestoffer.

I betragtning af det høje indhold af korn af histamin, leukotriener, prostaglandiner og andre formidlere af allergiske reaktioner er kernen i cytoplasmaet praktisk taget umulig at skelne mellem. Cellestørrelser i et komparativt aspekt overstiger signifikant repræsentanter for andre leukocyt-subpopulationer: neutrofiler og eosinofiler.

Hvorfor er der brug for basofiler??

Basophils blev oprindeligt antaget at fungere som forløbere for mastceller i blodet. Grundlaget for denne erklæring var deres morfologiske og funktionelle lighed. Begge typer celler indeholder granulater og allergimæglere i cytoplasmaet. Og ved kontakt med klasse E-immunglobuliner frigiver de histamin.

Imidlertid afviste en detaljeret undersøgelse af celler denne antagelse. Det blev fundet, at basofiler trænger ind i blodbanen fra knoglemarven, der allerede er modnet, mens mastceller modnes i den menneskelige systemiske cirkulation og først derefter kommer ind i vævsceller. Det er rimeligt kun at sige om forholdet mellem disse to typer celler.

Basophils hovedrolle: deltagelse i udviklingen af ​​en allergisk reaktion - anafylaksi. Det opstår på baggrund af gentagen kontakt af en person med et stof, som han manifesterer individuel intolerance mod. Hyppigheden af ​​dødsfald når 20%. I dette tilfælde øges basofiler i blodet til kritiske værdier.

Mekanismen for forsvarsreaktionen er baseret på evnen til hurtigt at ødelægge basofile granulocytter og frigive deres cellulære indhold. Ved kontakt med antigen-antistof-komplekset opløses celler også.

Allergiske mediatorer kommer ind i blodbanen i store mængder, hvilket udløser et typisk immunrespons. Forsvarsmekanismen giver dig mulighed for at blokere spredningen af ​​toksiner gennem organer og væv i den menneskelige krop. En naturlig tilstrømning af væsker med forskellige typer leukocytter forekommer på lokaliseringsstedet..

Et andet træk er evnen til at trænge igennem væggene i blodkarrene uden for deres grænser og yderligere eksistens i organernes væv. I dette tilfælde bliver basofiler fuldgyldige vævsmastceller..

Der er oplysninger om deres fagocytiske aktivitet og evne til at bevæge sig, når de udsættes for en kemisk stimulus. Imidlertid minimeres implementeringen af ​​denne funktion under naturlige forhold..

Basofiler - normen hos kvinder, mænd og børn efter alder i tabellen

Procentvis er antallet af basofile granulocytter minimalt sammenlignet med neutrofiler, lymfocytter, monocytter og eosinofiler. Antallet af celler afhænger ikke af tidspunktet på dagen, men for at opnå de mest nøjagtige resultater anbefales det at tage analysen om morgenen før 10:00.

Vigtigt: antallet af basofiler i kvinder, mænd og børn er identisk.

Normale værdier Procentdel af det totale antal leukocytter Absolutte værdier
Alder og køn betyder ikke noget0 - 1%0 - 0,09 * 10 9 / l

Det skal bemærkes, at absolutte værdier afspejler et mere nøjagtigt sundhedsbillede end procenter. Hvis en persons basofiler øges i en klinisk blodprøve, ordineres en anden undersøgelse ved hjælp af en leukocytformel. Om nødvendigt tælles antallet af celler manuelt under et mikroskop.

Hvis basofiler hæves hos en voksen, hvad betyder det så??

Hvis basofiler hæves hos en voksen, antager lægen oprindeligt en udvikling om et allergisk respons. Allergener kan omfatte mad, plantepollen, skæl og epitel fra husdyr, mider, plantepollen og medicin. Deres antal når titusinder, så det er vanskeligt at bestemme et specifikt allergen i praksis (for dette udføres et sæt specielle tests med allergener).

Lægen indsamler patientens historie, herunder en arvelig disposition for individuel intolerance over for forskellige stoffer. Diagnostik letter ved hjælp af oplysninger om den menneskelige krops specifikke reaktion på kontakt med visse allergener. Hvis det er umuligt at bestemme irriterende ved en allergisk historie, udføres en hudtest eller måling af specifikke immunglobuliner i klasse E i blodet.

Komplekse allergichips er udviklet. Takket være det er det muligt øjeblikkeligt at fastslå patientens følsomhed over for 110 allergener fra 50 kilder. Manglen på teknikken til de høje omkostninger.

Hvis eksperter har udelukket en allergisk reaktion, og basofiler hæves, selv med gentagne tests, udføres yderligere forskning.

Årsager til almindelige sygdomme

En af årsagerne til denne tilstand er colitis ulcerosa, når der opstår betændelse i slimhinden i det menneskelige tyktarm. Mulige årsager: arvelig disposition, infektion med patogener, komplikationer efter indtagelse af orale svangerskabsforebyggende midler eller rygning.

Basofiler over det normale bestemmes i testresultaterne for kronisk hæmolytisk anæmi. Forekomsten af ​​sygdommen er ekstremt sjælden. Det manifesterer sig i form af ukontrolleret ødelæggelse af røde blodlegemer i blodet. Som et resultat aktiveres syntese af erythrocytter i menneskekroppen, og koncentrationen af ​​deres henfaldsprodukter øges markant.

Prognosen er typisk god. I tilfælde af sygdomsudvikling på baggrund af eksterne faktorer fører deres annullering som regel til bedring. Undtagelsen er den medfødte form for patologi, men i dette tilfælde giver metoderne til moderne medicin en person langvarig remission..

Patienten skal også kontrolleres for onkologiske sygdomme med forskellig lokalisering. Først og fremmest er det nødvendigt at udelukke ondartet skade på kredsløbssystemet (leukæmi). Som regel ledsages disse patologier af afvigelser fra normen for alle parametre i den kliniske blodprøve..

På trods af at fagocytose ikke er den vigtigste funktion af basofile granulocytter, kan deres stigning observeres under infektiøse infektioner. For eksempel tuberkulose, skoldkopper eller viral influenza. Aktivering af menneskelig immunitet og forbedret produktion af alle beskyttende blodlegemer forekommer.

Niveauet af basofiler kan også stige med kronisk myeloid leukæmi (eosinofil-basofil sammenhæng), myxødem (nedsat syntese af skjoldbruskkirtelhormoner), nefrose, Hodgkins sygdom efter splenektomi samt under behandling med østrogen og antithyroid medicin.

Hvad betyder dette, når basofiler hæves hos et barn?

Årsagerne til stigningen i basofiler hos et barn er ikke altid patologiske. En kortvarig stigning i deres koncentration observeres hos børn med:

  • behovet for at tage medicin. Især hvis de indeholder komponenter, der forårsager en allergisk reaktion;
  • introduktion af fremmede proteiner
  • en latent inflammatorisk proces, der ikke manifesterer sig i form af kliniske symptomer. I dette tilfælde anbefales det at gennemgå en omfattende undersøgelse og udelukke træg betændelse;
  • en nylig vaccination eller insektbid, der kan udløse en allergisk reaktion.

Så rolig, hvis du får unormale resultater. Det anbefales at gentage analysen for barnet 5-7 dage efter udelukkelse af indflydelsen fra eksterne faktorer.

Når overvurderede indikatorer genidentificeres, udføres en storstilet diagnostisk undersøgelse af en lille patient for at etablere en diagnose. Årsagerne til stigningen i koncentrationen af ​​basofile granulocytter svarer til dem hos voksne patienter..

Hvad betyder dette, når basofiler sænkes hos en voksen?

Et moderat fald i indikatoren på baggrund af terapi med et højt indhold af basofile granulocytter er et tegn på korrekt valgte behandlingsmetoder.

I de fleste tilfælde har et fald i niveauet af basofiler i blodet ingen diagnostisk værdi. Undtagelsen er tilfælde, hvor der er et fuldstændigt fravær af basofiler og et fald i alle leukocytceller.

Mulige årsager til sådanne ændringer i blodet:

  • udtømning af kroppen mod baggrunden for kroniske patologier;
  • undertrykkelse af immunsystemet
  • udtalt fysisk eller følelsesmæssig stress
  • funktionsfejl i det endokrine system og forstyrrelse af den normale hormonelle baggrund. For eksempel et overskud af skjoldbruskkirtelhormoner eller den forreste hypofyse;
  • bivirkninger ved behandling med prednisolon;
  • nedsat hæmatopoietisk funktion af knoglemarven;
  • akut stadium af lungebetændelse.

Hvis 0 (nul) er angivet i kolonnen "basophils" i analyseresultaterne for en voksen eller et barn, kan dette være en variant af den fysiologiske norm. I mangel af patologiske symptomer kræver tilstanden ikke lægehjælp. Det krævede antal basofile granulocytter produceres efter knoglemarven efter behov.

Sådan sænkes dine basofile niveauer?

Al behandling skal udelukkende ordineres af en specialist. Komplekset af terapien bestemmes af den underliggende sygdom, der forårsagede et fald eller stigning i niveauet af basofile celler.

Hvis afvigelsen fra normen er ubetydelig, ordineres et kompleks af vitaminer til patienten. For eksempel har B-vitaminer en positiv effekt på processen med hæmatopoiesis og regulerer antallet af celler af leukocyt-subpopulationer.

Du kan også få vitaminer fra mad, for eksempel:

  • oksekød og slagteaffald (lever, nyrer, tunge);
  • svinelever;
  • kanin;
  • æggeblommer af kylling;
  • skaldyr (skaldyr, østers, krabber);
  • fisk (sild, makrel, chum laks);
  • gærede mælkeprodukter (kefir, yoghurt, hytteost);
  • salatblade;
  • spinat;
  • grønne løg.

Regelmæssig brug af disse produkter hjælper med at forhindre udvikling af anæmi..

Hvis patienten tog medicin, skulle de annulleres og analysen gentages. Det er muligt, at det er lægemidler, der forårsager en stigning i koncentrationen af ​​basofile granulocytter..

I tilfælde af infektiøse infektioner er det nødvendigt først at gennemføre et kursus af antiviral terapi. Den etiologiske tilknytning af det infektiøse middel bestemmes: virus, bakterier eller mikroskopiske svampe.

Hvis der opdages en bakteriel infektion, udføres en yderligere test - et antibiotikogram, der giver dig mulighed for at vælge det mest effektive lægemiddel. Terapi af en virusinfektion består af udnævnelsen af ​​antivirale og immunstimulerende lægemidler. Blandet infektion involverer udvælgelse af forskellige grupper af stoffer. Svampesygdomme behandles på samme måde som bakterieinfektioner, kun ved brug af antimykotika.

Resumé

  • et øget niveau af basofiler observeres som regel, når en person kommer i kontakt med et allergen. Begrænsning af kontakten med ham fører til normalisering af laboratorieindikatoren;
  • med den utvetydige udelukkelse af allergier og infektiøs kontaminering udføres en yderligere undersøgelse for at identificere onkologiske læsioner i lymfeknuder og knoglemarv;
  • basofiler sænkes hos en voksen på grund af hormonel ubalance, der tager kortikosteroider eller stressende situationer;
  • terapi af et højt eller lavt antal basofiler udføres ved at eliminere årsagen, der forårsagede denne tilstand.
  • Om forfatteren
  • Seneste publikationer

Uddannet specialist, i 2014 dimitterede hun med hædersbevisning fra Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education Orenburg State University med en grad i mikrobiologi. Kandidat fra postgraduate studiet af Federal State Budgetary Education Institution of Higher Education Orenburg GAU.

I 2015. ved Institute of Cellular and Intracellular Symbiosis of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences bestået et avanceret træningsprogram under det yderligere professionelle program "Bakteriologi".

Pristager for den all-russiske konkurrence om det bedste videnskabelige arbejde i nomineringen "Biological Sciences" 2017.

Basofiler steg

En stigning i basofiler i blodet er en proces med overdreven produktion af disse komponenter, som kan være forårsaget af en bestemt sygdom eller påvirkningen af ​​eksterne negative faktorer for helbredet. Årsagerne til, at basofiler er forhøjede, kan kun bestemmes ved laboratoriemæssige og instrumentelle forskningsmetoder..

Forhøjede basofiler i blodet har ikke en specifik klinisk manifestation - symptomernes art afhænger af den underliggende faktor. Det er derfor, hvis du føler dig utilpas, skal du se en læge og ikke behandle dig selv.

Terapeutiske tiltag udvælges individuelt afhængigt af, hvad der førte til et øget antal basofiler i blodet. Det samme kan siges for prognoser..

Etiologi

Basofiler er elementer af leukocytter. Årsagerne til, at basofiler er over normale, kan være som følger:

  • sygdomme i det hæmatopoietiske system;
  • forskellige typer anæmi;
  • onkologiske sygdomme;
  • patologiske processer i knoglemarven;
  • allergiske reaktioner
  • infektiøse sygdomme
  • Hodgkins sygdom (lymfogranulomatose);
  • gastroenterologiske sygdomme;
  • akut jernmangel.

Derudover skelnes der mellem fysiologiske årsager, at basofilerne i blodet øges:

  • postoperativ periode efter fjernelse af milten;
  • tager hormonelle lægemidler
  • genopretningsperiode efter en langvarig infektiøs eller inflammatorisk sygdom;
  • tid før menstruation hos kvinder.

Kun en læge kan fastslå nøjagtigt, hvorfor basofiler er forhøjet hos en voksen - man kan ikke uafhængigt sammenligne de eksisterende symptomer med sygdommen og udføre terapeutiske tiltag baseret på dette.

Symptomer

Da en stigning i disse celler i blodet ikke er en separat sygdom, men kroppens reaktion på en bestemt stimulus, er der intet specifikt klinisk billede. Symptomer vil afhænge af den underliggende faktor og kan omfatte følgende:

  • lidelser i mave-tarmkanalen: kvalme og opkastning efter spisning, dyspeptiske lidelser, diarré og forstoppelse, mavesmerter;
  • hovedpine
  • svimmelhed
  • svaghed, voksende utilpashed
  • hudblekhed
  • udslæt på huden, som kan være ledsaget af kløe og rødme;
  • rhinitis
  • øget lakrimation.

Et lignende klinisk billede kan være en manifestation af ikke kun et øget antal basofiler, men også andre sygdomme. Kun en kliniker kan fortolke symptomerne korrekt..

Diagnostik

Tællingen af ​​basofiler i blodet udføres gennem en generel blodprøve. Prøveudtagningen af ​​væske til forskning er taget fra fingeren. Analysen skal udføres på tom mave, dagen før, du skal følge en let diæt og nægte at tage medicin, hvis det er muligt.

Analysen tager ikke kun hensyn til stigningen i disse celler i blodet. Hele leukocytformlen og det absolutte indhold af basofiler undersøges. Oftest tages følgende kombinationer i betragtning:

  • forhøjede eosinofiler og basofiler indikerer en allergisk reaktion eller parasitinfektion;
  • lymfocytter og basofiler øges - en indikation af infektiøse og virussygdomme.

Hvis det konstateres, at basofiler er for høje, kan lægen ordinere en anden KLA for at udelukke en fejl.

Behandling

Der er ingen lægemidler, der regulerer mængden af ​​basofiler i blodet, så behandlingen bør kun baseres på en integreret tilgang.

Terapeutiske tiltag er baseret på følgende metoder:

  • tager medicin
  • korrektion af ernæring, overholdelse af diæt ernæring;
  • fysioterapiprocedurer;
  • udføre en operation, hvis konservative metoder ikke giver det ønskede resultat eller slet ikke er tilrådeligt i dette tilfælde.

Med hensyn til ernæring: du bør udelukke de fødevarer, der fører til en stigning i basofiler, fra kosten og berige kosten med vitaminer, mineraler og gavnlige sporstoffer.

Yderligere forudsigelser vil afhænge af formen på den underliggende sygdom, sværhedsgraden af ​​forløbet, generelle sundhedsindikatorer samt rettidigheden af ​​starten af ​​terapeutiske foranstaltninger.

Forebyggelse

Der er ingen specifikke forebyggende foranstaltninger for en sådan patologisk proces. Du kan reducere risikoen for dens udvikling, hvis du anvender følgende i praksis:

  • styrke immunsystemet
  • overhold hygiejne
  • undgå allergener, og hvis der er en disposition for allergiske reaktioner, skal du tage antihistaminer rettidigt;
  • udføre forebyggelse af infektiøse og parasitære sygdomme.

Derudover skal du systematisk gennemgå en lægeundersøgelse for tidlig diagnose eller forebyggelse af en bestemt sygdom. Hvis du føler dig utilpas, skal du se en læge og ikke selvmedicinere.

Hvorfor stiger basofiler i blodet, hvad er normen hos voksne og børn?

Basofiler er den mindste gruppe leukocytter, der produceres i granulocytcentret af hæmatopoiesis, som eosinofiler og neutrofiler.

Særpræget ved strukturen af ​​disse celler er en stor to-segmentkerne og mange granulater.

Basofils funktionelle aktivitet understøttes af biologisk aktive stoffer: histamin, serotonin, prostaglandin.

Hvad er basofiler ansvarlige for??

Ligesom andre celler i leukocytgruppen styrer basofiler inflammatoriske processer i kroppen..

På grund af deres mobilitet og evne til at migrere uden for blodbanen giver de manifestationen af ​​allergiske reaktioner.

Så de er de samme hjælpeceller i immunsystemet, som blodplader og mastceller..

Når de kommer ind i det berørte område, udskiller basofiler inflammatoriske mediatorer, som fører til kløe, hævelse eller rødme. Også leukocytter af denne type er ansvarlige for bevægelsen af ​​blodgennemstrømningen og sikrer processen med blodkoagulation i tilfælde af beskadigelse af blodkar..

Således udfører basofiler følgende funktioner:

  • Forebyggelse af virkningerne af allergener på kroppen,
  • Vedligeholdelse af tonen i blodkar og kapillærer,
  • Mobilisering af beskyttende kræfter,
  • Sikring af blodpropper og fagocytose,
  • Kontrol af hudmetabolisme,
  • Bloker spredningen af ​​giftstoffer og toksiner.

Hvad er "baso"?

I laboratorieanalyse er niveauet af basofiler betegnet med udtrykket "baso" - antallet af celler pr. Liter blod. Normen betragtes som en indikator, der ikke overstiger 1%, hvilket er karakteristisk for hvide celler i en rolig tilstand..

Basofils norm

Procentdelen afhænger af personens alder og køn.

Normen for indholdet af basofiler i blodet

Nyfødt0,7 procent af de samlede hvide blodlegemer
Babyer0,4-0,6%
To år gammelt barn0,7%
Børn under 12 år0,7%
Voksne0,5-1%

Børnenes norm for basofiler er lidt lavere end for voksne og kan variere fra 0,4 til 1%. På grund af den periodiske stigning i østrogenniveauer under PMS hos kvinder kan mængden af ​​baso øges..

Med et patologisk forhøjet niveau af basofiler i blodet diagnosticeres basofili - en sygdom, der fremkaldes af overdreven produktion af basofiler i leveren og knoglemarven.

Årsager til en stigning over det normale

Årsagerne til stigningen i basofiler er:

  • Allergiske reaktioner,
  • Akutte leverinfektioner,
  • Inflammatoriske processer i mave-tarmkanalen (mave-tarmkanalen),
  • PMS (præmenstruelt syndrom hos kvinder),
  • Sygdomme i kredsløbssygdomme og hæmatopoietiske systemer,
  • Overskydende stråling.

Vurderingen af ​​niveauet af basofiler foretages på basis af et komplet blodtal taget om morgenen på tom mave. Rettidig diagnose giver dig mulighed for at bestemme sygdommen inden starten af ​​manifestationen af ​​patologi.

Årsager til en stigning i voksne

Den øgede produktion af basofiler har altid en årsag..

Ofte fører denne patologi til:

  • Stressende situationer,
  • Luftvejssygdomme,
  • Onkologi (carcinom, lymfom, neoplasmer i knoglemarven),
  • Allergisk reaktion,
  • Inflammatoriske processer (eksem, reumatoid arthritis, colitis, Crohns sygdom),
  • Influenza, tuberkulose,
  • Anæmi, generel udmattelse.

Årsager til en stigning i et barn

En stigning i niveauet af basofiler i blodet hos børn indikerer en kraftig beskyttende reaktion i kroppen.

En sådan irritation kan være:

  • Madforgiftning,
  • Helminthisk invasion,
  • En bid af et insekt,
  • Allergi,
  • Problemer med skjoldbruskkirtlen,
  • Infektioner,
  • Anæmi eller leukæmi,
  • Forstyrrelser i mave-tarmkanalen.

Den nøjagtige årsag til udviklingen af ​​patologi kan kun fastslås af en specialist på grundlag af en omfattende undersøgelse.

Årsager til et fald i basofiler

Med et lavt niveau af basofiler diagnosticeres basopeni. Den vigtigste årsag til denne sygdom er et fald i leukocytreserven i kroppen..

Den tilsvarende tilstand observeres, når:

  • Lungebetændelse,
  • Infektiøse sygdomme,
  • Hyperthyroidisme,
  • Underernæring,
  • Nervøs udmattelse.

Infektionssygdomme lungebetændelse

Basopeni kan også diagnosticeres hos kvinder i graviditetens første trimester under den aktive udvikling af fosteret. I dette tilfælde er denne proces helt naturlig..

Anbefalinger til normalisering af niveauet af basofiler i blodet

Der er intet effektivt behandlingsforløb for patienter med basofili. Procentdelen af ​​basofiler i blodet når normen umiddelbart efter eliminering af årsagen, der førte til deres fald eller stigning.

For genopretning er det ofte nok at drikke et kursus vitaminer samt annullere lægemidler mod skjoldbruskkirtlen og reducere niveauet af østrogenhormon.

Som en forebyggende foranstaltning med en stigning i basofiler bør du regelmæssigt medtage i din diæt:

  • Mælk,
  • Kød,
  • Æg,
  • Nyre.

Disse animalske produkter indeholder en tilstrækkelig mængde vitamin B12, som er nødvendig for at understøtte processen med bloddannelse. Lever, skaldyr, boghvede, æbler, rødbeder, hvor jern er til stede, vil også være nyttige.

Konklusion

Der er mange indikatorer med en stigning i basofiler i blodet. Dette kan være en manifestation af alvorlige inflammatoriske og allergiske reaktioner i kroppen..

Det skal huskes, at en stigning i basofile niveauer ikke kan ignoreres..

Rettidig omfattende forskning og efterfølgende behandling giver dig mulighed for at slippe af med sygdommen uden alvorlige konsekvenser.

Årsager til et øget niveau af basofiler i blodet - normen for et barn, mænd og kvinder, hvordan man sænker

Basofiler er en type hvide blodlegemer, der hjælper med at opretholde immunfunktionen. Deres rolle er at identificere og ødelægge kræftpatologier i de tidlige stadier. Også hvide kroppe hjælper med at helbrede sår og udskæringer og forhindrer allergiske reaktioner. Hvis basofiler er forhøjet i kroppen, kan denne omstændighed være en konsekvens af udviklingen af ​​forskellige sygdomme, herunder hypothyroidisme og polycytæmi..

Hvad er basofiler

Den menneskelige krop producerer forskellige typer hvide blodlegemer. De arbejder for at bevare sundheden, beskytte mod vira, bakterier, parasitter og svampeinfektioner. Basofiler er en af ​​typerne af sådanne hvide kroppe (udgør ca. 0,5% af det samlede antal). De produceres i knoglemarven, men nogle gange kan de findes i små mængder i alle kroppens væv. Hvis niveauet af disse celler er lavt, er det forbundet med en alvorlig allergisk reaktion. I modsætning hertil kan forhøjede basofiler i blodet skyldes udviklingen af ​​visse typer kræft..

Hvad er basofiler i blodet ansvarlige for?

Basophils hovedrolle er at forhindre, at skadelige bakterier og infektioner kommer ind i kroppen. Disse celler hjælper med at helbrede sår, udskæringer og danner en beskyttende skorpe (gennem lymfocytter). Under helingsprocessen opstår ødelæggelsen af ​​de hvide celler, kløe, irritation vises, vævet nær såret kan svulme op. Dette er dog ikke alt. Basofiler udfører flere yderligere funktioner:

  1. De indeholder heparin (en aktiv blodfortynder), der forhindrer blod i at størkne.
  2. De forhindrer forekomsten af ​​allergiske reaktioner, anafylaktisk chok. Når immunsystemet udsættes for øget eksponering for antigener, udskiller hvide celler histamin, hvilket fremmer produktionen af ​​specielle midler (antistoffer) kaldet immunoglobulin. Det hjælper med at berolige kløende hud.
  3. Dræber parasitter såsom flåter.
  4. Bekæmp toksiner.
  • Influenza piller: antivirale lægemidler
  • Hvordan man bliver en fe derhjemme på 1 sekund
  • Trompet tørklæde - hvordan man strikker og bærer

Hastigheden af ​​basofiler i blodet

En analyse udført i kliniske omgivelser er den eneste måde at finde ud af, om basofiler er over normale. Ofte har en stigning i antallet af hvide celler ikke klare symptomer, så læger henviser sjældent en patient til kontrol. Årsagen til stigningen kan imidlertid identificeres ved levering af en generel blodprøve. Hvad er normen for basofiler? Under hensyntagen til individuelle egenskaber skal der i menneskekroppen være fra 1 til 300 af dem pr. Μl (mikroliter).

Basofiler udgør kun 0,5% af alle leukocytter. Ud over denne type krop kan følgende findes i blodet:

  1. Neutrofiler. Dette er den største gruppe leukocytter. De klarer svære infektiøse tilstande.
  2. Eosinofiler. Hjælper med at bekæmpe parasitære infektioner.
  3. Lymfocytter er en del af immunsystemet, forhindrer invasionen af ​​patogener (bakterier, vira).
  4. Monocytter bekæmper antigener, infektioner i blodbanen, hjælper med at reparere beskadiget væv, ødelægge kræftceller.

Basofiler steg

En stigning i basofiler kan hæmme dannelsen af ​​nye blodlegemer. Som et resultat udvikler alvorlige patologiske tilstande for eksempel kronisk myeloid leukæmi. Basofili er ikke altid farlig, men en stigning i niveauet af hvide celler bør tages meget omhyggeligt. Dette kan indikere følgende sygdomme:

  • virusinfektioner (skoldkopper, tuberkulose)
  • inflammatoriske tarmprocesser;
  • Crohns sygdom;
  • kronisk dermatitis, bihulebetændelse
  • kvælning, astma;
  • myeloproliferative sygdomme (polycytæmi, myelofibrose);
  • Hodgkins lymfom;
  • metaboliske sygdomme (myxedema, hyperlipidæmi);
  • hæmolytisk anæmi;
  • endokrine patologier (hypothyroidisme, øgede østrogenniveauer).

Årsager til en stigning i basofiler i blodet

Tilstedeværelsen af ​​et normalt niveau af hvide celler bidrager til at opretholde sundheden, er involveret i beskyttelse mod infektioner. Hvis basofiler i blodet er forhøjet, kan dette indikere udviklingen af ​​farlige sygdomme. En af disse er knoglemarvskræft, hvilket fører til produktion af et stort antal granulocytter. I en sådan situation øges basofiler hurtigt og tegner sig for 20% af alle leukocytter. Hvilke andre årsager påvirker stigningen i antallet af hvide celler:

  • akutte virusinfektioner
  • nældefeber
  • konsekvensen af ​​splenektomi (kirurgi)
  • myxedema;
  • at få antigen i blodet (allergi)
  • mangel på jern
  • ulcerøs colitis;
  • systemisk mastocytose;
  • ondartede tumorer;
  • myeloproliferative lidelser (kronisk myeloid leukæmi, myelofibrose);
  • polycytæmi.

Hos en voksen

Basofiler kan sammen med andre subpopulationer af celler (eosinofiler, lymfocytter, monocytter) føre til en stigning i antallet af leukocytter i blodet og udvikling af kræft. Hvilke andre årsager er der til en stigning i hvide celler i en voksnes krop:

  • forkert skjoldbruskkirtelfunktion
  • lever- og nyresygdomme
  • lave progesteronniveauer
  • kollagen vaskulær sygdom;
  • miltpatologi;
  • astma;
  • allergiske reaktioner, overfølsomhed over for visse lægemidler
  • diabetes;
  • virale, bakterielle infektioner.

Nogle gange kan der ses en stigning i basofiler i blodet under behandlingen og ved indtagelse af visse lægemidler. Når du modtager en lille dosis stråling (passage af en røntgenstråle), øges niveauet af hvide celler, men det er helt normalt. Restitutionsperioden efter en infektiøs sygdom er også kendetegnet ved en stigning i leukocytter. Dette antyder, at kroppen kæmper hårdt for helbredet..

Øget basofil i blodet

Basofili refererer til en tilstand, hvor der cirkulerer et unormalt stort antal basofiler (også kendt som basofile granulocytter) i blodet. Dette ses oftest hos voksne med en diagnose af myeloproliferative neoplasmer, hvor knoglemarven ikke fungerer korrekt. Men der er andre faktorer, der bidrager til ubalancen i blodlegemer. Der er kun en måde at identificere tilstanden på - laboratorium.

Hvad er basofiler?

Basofiler er en type granulat, der indeholder hvide blodlegemer (hvide blodlegemer) i knoglemarven: det danner også røde blodlegemer og blodplader. De er få i antal og tegner sig kun for 0,01-0,3% af det samlede antal leukocytter. Selvom de findes i små mængder, spiller basofiler en vigtig rolle for at holde menneskekroppen sikker ved at beskytte kroppen mod bakterier og parasitter. Imidlertid er deres overproduktion en bekymring, der ikke kan ignoreres..

Hvad er årsagen til øget basofil hos en voksen?

Selvdannende basofili er sjælden, men er et symptom på kronisk myeloid leukæmi. Stigningen i antallet af disse celler er også forbundet med en lang række sygdomme..

Myeloproliferative svulster (MES)

Da basofiler dannes i knoglemarven, er deres øgede produktion forbundet med myeloproliferative neoplasmer, en gruppe sygdomme, hvor der produceres et overskud af blodlegemer (blodplader, leukocytter og røde blodlegemer). Det er især almindeligt hos patienter med kronisk myeloid leukæmi (CML), en kræft, der forårsager en overproduktion af en bestemt type hvide blodlegemer kaldet granulocytter. Deres hovedtyper er basofiler, eosinofiler og neutrofiler. Processen kan kun identificeres på en laboratorie måde. Koncentrationen af ​​basofiler stiger markant - det er mindst 20% af det samlede antal hvide celler, der cirkulerer i blodbanen.

Onkologi

Karcinom er en kræftformet tumor dannet af celler, der danner epitelvæv: denne type dækning linjer de indre overflader af forskellige organer. Processen dækker også de ydre overflader, der involverer blodkarrene. Denne form for ondartet neoplasma fører til udviklingen af ​​basofili, som kun kan påvises ved en laboratoriemetode..

Lymfom

Forhøjede niveauer af basofiler i blodet er også forbundet med Hodgkins lymfom, en form for kræft, der forårsager en unormal stigning i antallet af lymfocytter (hvide blodlegemer). Neoplasma påvirker lymfesystemet og øger vævsdannelsen. Da lymfeknuder dannes af dem - bemærkes ofte naturlige reservoirer af lymfocytter sammen med en stigning i volumenet af immunceller, en stigning i andre typer hvide blodlegemer, herunder basofiler..

Allergi

Individuel intolerance over for visse lægemidler, mad eller andre miljømæssige faktorer fører til en høj koncentration af basofiler. Når kroppen udsættes for allergener, aktiveres cellerne, og histamin frigives. Denne reaktion forårsager en lang række symptomer, herunder løbende næse og vandige øjne..

Inflammatoriske processer

Kronisk betændelse er også ansvarlig for stigningen i basofile niveauer. Disse celler spiller en vigtig rolle i initieringen af ​​det inflammatoriske respons ved frigivelse af irriterende kemikalier såsom histamin og serotonin. Dette fører til udvidelse af blodkar, muskler i bronkialvæggen (astma) og derved forårsager vejrtrækningsproblemer.

Infektion

Uanset oprindelse - det være sig en viral eller bakteriel sygdom, vækker det kroppen for at øge produktionen af ​​hvide blodlegemer for at bekæmpe patogenet. Dette sker oftere med influenza, skoldkopper, tuberkulose,
og skoldkopper.

Jernmangel

Jernmangel, der fører til anæmi, kan også forårsage en stigning i basofiler. Med anæmi er der et kraftigt fald i antallet af sunde røde blodlegemer. Kroppens helbred afhænger i høj grad af diætetisk jern til produktion af hæmoglobin (et rødt, jernrig protein). Det er til stede i røde blodlegemer (erythrocytter). Evnen hos røde blodlegemer til at transportere ilt til forskellige dele af kroppen skyldes netop hæmoglobin. Imidlertid fører jernmangel i kosten til en mangel på dette stof, hvilket reducerer antallet af sunde røde blodlegemer. Mennesker med jernmangelanæmi har tendens til at vise høje niveauer af basofiler i deres blod. Der kan også observeres afvigelser fra normen hos mennesker, der lider af hæmolytisk anæmi..

Endokrinopati

Endokrinopati defineres som en lidelse i det endokrine system, hvor kirtlerne producerer hormoner og fungerer alvorligt. Der er 8 endokrine kirtler, en af ​​de mest betydningsfulde er skjoldbruskkirtlen. En stigning i basofiler forekommer hos personer diagnosticeret med hypothyroidisme - en tilstand, hvor skjoldbruskkirtlen bliver hypofunktionel og producerer utilstrækkelige mængder hormoner.

Diabetes

Når endokrinopati opstår, nedsættes bugspytkirtlen (en anden endokrin kirtel) markant og forårsager diabetes mellitus, en tilstand, hvor blodsukkeret er unormalt højt. Bugspytkirtlen er involveret i produktionen af ​​insulin, et hormon der holder glukoseniveauet under kontrol. Ugunstige betingelser i bugspytkirtlen reducerer udskillelsen af ​​insulin, hvilket forårsager kronisk høje blodsukkerniveauer. Diabetes mellitus ledsages af en stigning i koncentrationen af ​​basofiler, hvilket forringer deres modstand mod bekæmpelse af infektioner. På trods af stigningen i mængden af ​​immunceller er diabetikere modtagelige for forskellige infektioner.

Niveauet af basofiler vil også være højt under betingelser som:

  • Inflammatorisk tarmsygdom (Crohns sygdom og ulcerøs colitis).
  • Kronisk eksem.
  • Rheumatoid arthritis.

Hver af disse tilstande er kendetegnet ved en inflammatorisk proces, der ledsages af hudmanifestationer, en stigning i kropstemperatur og en forringelse af det generelle velvære..

Tegn på forhøjede basofiler

Symptomer på patologier, hvor koncentrationen af ​​basofiler hos en voksen vokser, varierer afhængigt af karakteristika for karakteren og forløbet af den underliggende årsag. For eksempel forårsager myeloproliferative neoplasmer ofte forstørrelse af milten, hvilket resulterer i ubehag i maven og oppustethed. En anæmisk tilstand er kendetegnet ved svaghed, konstant træthed og hovedpine. Mens skjoldbruskkirtelproblemer forårsager forstoppelse, muskelsmerter, uforklarlig vægtøgning og ledstivhed.

Behandling af tilstanden

Basofili på grund af en allergisk reaktion, infektion eller skjoldbruskkirtelproblemer bør ikke give anledning til bekymring, da problemet kan løses med passende medicin. Det er vigtigt at søge lægehjælp og undersøges rettidigt. Den terapeutiske tilgang vil involvere hormonbehandling, introduktion af antibiotika, genoprettende midler. En sværere situation vedrører udseendet af basofili, der udvikler sig på baggrund af knoglemarvscancer. Dette problem kræver systemisk behandling af en onkolog. Specialisten vil tilbyde muligheden for knoglemarvstransplantation.

Aterosklerotisk kardiosklerose: hvorfor denne form for iskæmisk hjertesygdom opstår, og hvordan man behandler den?

Hvad viser angiografi af hjerneskibe?